همه اولین بارهای وزارت علوم در دولت دهم و دستاوردهای وزارت 4 ساله کامران دانشجو

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   15 تیر 1392-06 July 2013بازدید 833همه اولین بارهای وزارت علوم در دولت دهم و  دستاوردهای وزارت 4 ساله کامران دانشجو

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دفاع از کارنامه چهارساله وزارت علوم گفت: کسب مقام اول شتاب رشد علمی در جهان، راه اندازی 25 دانشگاه تک جنسیتی، طرح آمایش سرزمین ، ایجاد دکترای پژوهش محور و بازنگری سرفصل ها و دروس برای نخستین بار در دولت دهم انجام گرفت.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  مهر، کامران دانشجو در حاشیه آیین نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی در دانشگاه فردوسی مشهد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود 60 درصد تولیدات علمی ایران پس از انقلاب اسلامی در چهار سال اخیر صورت گرفته است، گفت: مواردی همچون طرح تحول در نظام آموزش عالی مبتنی بر آمایش سرزمین و توسعه هدفمند آموزش عالی، تحول و بازنگری در سرفصل ها و برنامه های درسی دانشگاهی، ایجاد دکترای پژوهش محور و ایجاد کمیسیون توسعه و پژوهش آموزش قرانی برای نخستین بار در دولت دهم انجام گرفت.

وی اظهار داشت: از دیگر مواردی که برای اولین بار در دولت دهم شاهد آن بودیم می توان به ایجاد کمیته دروس ارزش های دفاع مقدس، کسب مقام اول شتاب رشد علمی در جهان، ایجاد 18 سامانه برای سهولت در امر رسیدگی به امور دانشجویان، برقراری بیمه تکمیلی دانشجویان و تهیه و اجرای آئین نامه کرسی های آزاد اندیشی اشاره کرد.

وزیر علوم در پاسخ به این سوال که در دولت دهم برای اسلامی شدن دانشگاه ها چه اقداماتی صورت گرفته است، گفت: در این خصوص بحث دانشگاه های تک جنسیتی را پیگیری کرده ایم و در این مدت 25 دانشگاه تک جنسیتی در کشور تاسیس شده که 15 مورد دولتی و 10 دانشگاه نیز غیرانتفاعی بوده و بنا داریم این دانشگاه ها را به 30 مورد افزایش دهیم تا در هر استان یک دانشگاه دخترانه داشته باشیم.

وی افزود : سند اسلامی شدن دانشگاه را نیز با تشکیل یک گروه کارشناسی قوی تدوین کردیم که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها نیز تصویب و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.

دانشجو پیشرفت های بدست آمده در علوم مختلف در چهار سال اخیر را نیز ناشی از وجود آرامش و پویایی در دانشگاه ها و حاکمیت بینش اسلامی  عنوان کرد و گفت : در 5 ماه گذشته 2000 نشست انتخاباتی در دانشگاه ها در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و 1000 نشست نیز در خصوص انتخابات شوراها ی اسلامی شهر و روستا برگزار شده است.

وزیر علوم با بیان اینکه در دولت دهم 1.5 میلیون متر مربع به فضاهای آموزشی دولتی افزوده شده است، گفت: در سال 90 رتبه نخست تولید علم در منطقه را 14 سال زود تر از موعد پیش بینی شده در سند چشم انداز کسب کردیم و از 175 سند و مقاله ایرانی که از ابتدای انقلاب تا کنون در پایگاه isi ثبت شده است، 103 هزار سند یعنی حدود 60 درصد آن در طول دولت دهم لحاظ شده است.

وی در ادامه گفت: در پایگاه علمی اسکوپوس نیز از مجموع 216 هزار سند و مقاله ایرانی ثبت شده از ابتدای انقلاب تاکنون، 140 هزار مورد یعنی حدود 65 درصد مربوط به 4 سال اخیر بوده است.

دانشجو با بیان اینکه در طول دولت دهم رتبه های مختلف علمی مان در رشته های نانو ، بایو ، هوا فضا و دیگر موارد حدود 10 تا 15 درصد افزایش یافته است گفت : در این مدت 18 هزار عضو هیات علمی جدید جذب کرده ایم و تعداد دانشیار های مان در دانشگاه ها از 1407 نفر به 2844 نفر رسیده و همچنین اعضای هیات علمی با مرتبه استاد تمامی نیز از 790 نفر به 1350 نفر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در طول دولت دهم حدود 3000 سرفصل و برنامه درسی دانشگاهی بازنگری شده است، گفت: در چهار سال گذشته 40 قطب علمی، 137 موسسه پژوهشی جدید، 41 مرکز رشد ، 2018 واحد فناور و 369 نشریه علمی پژوهشی با کسب مجوز از وزارت علوم فعالیت خود را آغاز کرده اند.

وزیر علوم افزایش 9 برابری میزان اعتبارات وام های دانشجویی نسبت به سال 1384 و استفاده 800 هزار نفر دانشجو از این وام ها، افزایش انجمن های علمی دانشجویی از 2214 به 6204 انجمن، افزایش نشریات دانشجویی از 3200 نشریه به 5366 مورد، افزایش کانون های فرهنگی دانشجویی از 1564 مورد به 3216 کانون فرهنگی را از دیگر موارد انجام گرفته در دولت دهم ذکر کرد.

وی افزود : همچنین در این مدت در صد رشد تولیدات علمی ایران از 0.8 در صد در سال 88 به 2.2 در صد در سال جاری رسیده، در صورتی که جمعیت کشور ما فقط یک در صد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد.


دستاوردهای علمی دولت دهم دستاوردهای علمی کشور دستاوردهای علمی

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها