راه اندازی مرکز ملی تحقيقات جنوبگان در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   28 آبان 1392-19 November 2013بازدید 476راه اندازی مرکز ملی تحقيقات جنوبگان در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی


با راه اندازي مرکز ملي تحقيقات جنوبگان در پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي، ايران رسما به حوزه تحقيقات قطب جنوب وارد شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار علمي ايسنا، دکتر چگيني، رييس پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي با اعلام اين مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ايجاد مرکز ملي تحقيقات جنوبگان، نخستين مرحله از طرح تاسيس پايگاه دائمي ايران در قطب جنوب است که مقدمات طرح از چهار سال پيش پيگيري شده و به تصويب شوراي عالي عتف نيز رسيده است.

وي خاطرنشان کرد: حضور در قطب جنوب از جنبه هاي مختلف براي کشور حائز اهميت است. از يک سو ممکن است تا چند سال ديگر حضور در قطب جنوب نيز همانند قطب شمال به چند کشور محدود شود که از اين لحاظ حضور هر چه سريعتر ايران در قطب مي‌ تواند ضامن منافع ما باشد. با توجه به وسعت اين قاره که بيش از اروپاست و منابع زيرزميني عظيم آن که در حال حاضر بهره برداري از آن ممنوع است، عدم حضور در قطب ممکن است در صورت تقسيم احتمالي اين قاره در سال‌هاي بعد، نسل‌ آينده ما را از اين منابع محروم کند.

چگيني تصريح کرد: قاره قطب جنوب از لحاظ مطالعات فيزيک، هوافضا و ماهواره، زمين شناسي، علوم مرتبط با يخ، تحقيقات پزشکي و اقيانوس شناسي، آموزش فضانوردان و ... نيز بسيار حائز اهميت است.

وي خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نظر براي طرح تاسيس پايگاه دائمي ايران در قطب جنوب 300 ميليارد تومان است که با توجه به ضرورتهاي اجراي اين طرح اميدواريم با تصويب هيات دولت يا شوراي صنايع دريايي شاهد اجراي فازهاي بعدي طرح که اجراي آن با تاسيس مرکز ملي تحقيقات جنوبگان در پژوهشگاه آغاز شده، باشيم.

چگيني در ادامه از اعزام دانشمندان ايراني به پايگاه‌هاي تحقيقاتي کشورهاي خارجي در جنوبگان به عنوان مرحله دوم طرح ياد کرد و گفت: در اين زمينه با برخي کشورها مذاکره شده و حتي استراليا در اين زمينه اعلام آمادگي کرده که با توجه به حضور کشورهاي مختلف مثل پاکستان، روسيه، برزيل، آرژانتين و ... در جنوبگان و حتي مالزي که براي پيوستن به اين کشورها از ايران جلوتر است، شرايط براي اجراي اين مرحله از طرح فراهم است.


مرکز ملی تحقيقات جنوبگان راه اندازی مرکز ملی تحقیقات جنوبگان مرکز جنوبگان

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها