پوشش دشمن در دانشگاه‌ها تغيير كرده است

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   15 آذر 1389-06 December 2010بازدید 1548


ميزگرد دانشجويي " 57 سال جنبش دانشجويي ايران "-4
ذوقي: پوشش دشمن در دانشگاه‌ها تغيير كرده است

خبرگزاري فارس: عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ گفت: اگر تا ديروز افراد دانشجو كه منتسب به جريان فتنه و جريان اصلاحات بودند حرف از توسعه سياسي مي‌زنند امروز در دانشگاه‌ها حرف از عدالت مي‌زدند، حرف از دلسوزي براي مردم مي‌زند در حوزه‌هاي فقر، فاصله‌ طبقاتي وامثال اينها وارد مي‌شوند.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، در آستانه 16 آذر روز دانشجو،‌ خبرگزاري فارس ميزگرد دانشجويي " 57 سال جنبش دانشجويي ايران " را با حضور غلامرضا خواجه‌سروي معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و نمايندگان 4 تشكل بزرگ دانشجويي برگزار كرد.

در اين ميزگرد دانشجويي محمد افكانه دبير تشكيلات اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه‌هاي كشور، ايوب توكليان دبيركل اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان، حامد ملاداوودي دبير تشكيلات دفتر تحكيم وحدت و محمد ذوقي عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ و مسئول سياسي بسيج دانشجويي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران به بيان نظرات و ديدگاه‌هاي خود در خصوص عملكرد و برنامه‌هاي جنبش دانشجويي پرداختند و در ادامه نيز معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم ضمن پاسخگويي به مطالبات و سوالات دانشجويان، به بررسي عملكرد و نقش جنبش دانشجويي در تاريخ انقلاب پرداخت.

بر اساس اين گزارش، محمد ذوقي عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ و مسئول سياسي بسيج دانشجويي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران در اين ميزگرد دانشجويي با بيان اينكه حركت‌هاي دانشجويي را در 4 مقطع به صورت ويژه مشاهده مي‌كنيم، اظهار داشت: در اين مقاطع جنبش دانشجويي و به صورت عام جوانان وارد صحنه شدند كه مقام معظم رهبري نيز در فرمايشات مختلف به اين مقاطع و نقش جنبش دانشجويي اشاره داشتند.

* جنبش دانشجويي كشور در برابر تهديدات ايستادگي مي‌كند

وي شكل‌گيري انقلاب اسلامي، فضاي جنگ تحميلي، بحث شكل‌گيري دولت نهم و به صورت خاص اتفاقاتي كه سال گذشته رخ داد را 4 اتفاق مهم تارخ انقلاب دانست و افزود: مقام معظم رهبري در فرمايشات 13 آبان به اين نكته اشاره داشتند، اما سوال اين است كه چه اتفاقي مي‌افتد كه جنبش دانشجويي در يك سري از مقاطع خاص، بروز جدي‌تر پيدا مي‌كند و در مقاطعي كه از اين تهديدها و بحران‌ها خبري نيست مقداري منفعل مي‌شود و به تكليف خود درست نمي‌پردازد.

عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ در همين زمينه گفت: اين مساله يك دليل شفاف دارد، ملت ايران به صورت خاص جنبش دانشجويي كه در كشور داريم وقتي احساس مي‌كند يك فشار مضاعف به آن وارد شده و يك تهديد ويژه را احساس كند، ايستادگي بيشتري از خود نشان مي‌دهد.

* دولت اصلاحات برخلاف خواست مردم و جنبش دانشجويي حركت كرد

ذوقي در ادامه با انتقاد از عملكرد برخي سياستمداران دوران اصلاحات خاطرنشان كرد: در ماجراي انرژي هسته‌اي و امثالهم اين مساله به خوبي مشاهد شد، دولت اصلاحات به اين نكته دقت نمي‌كرد و هر گاه فشار بر جمهوري اسلامي زياد مي‌شد، پالسي كه از داخل كشور مخابره مي‌شد، نوعي عقب‌نشيني بود، در صورتي كه ماهيت مردم ايران و جنبش دانشجويي بر عكس است.

وي با تاكيد بر اينكه نيازمند ايجاد فضاي شفاف در جامعه و دانشگاه‌ها هستيم، اضافه كرد: اين موضوع يك سري ابزارهايي دارد كه يكي از اين ابزارها كه مقام معظم رهبري هم به آن اشاره داشتند، برگزاري كرسي‌هاي آزادانديشي و آزادفكري بود كه در گذشته هم طرح بحث شده بود كه يك تاكيد و مطالبه جدي است.

عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبري از جنبش دانشجويي تصريح كرد: جنبش دانشجويي بايد پاسخگوي اين مطالبات باشد، كرسي‌هاي آزادانديشي و آزادفكري باعث افرادي كه در دانشگاه‌ها حرفي دارند، بتوانند دور از فضاي هياهو طرح بحث كنند.

* پوشش دشمن در دانشگاه‌ها تغيير كرده است

ذوقي در بخش ديگري از سخنان خود با تغيير پوشش دشمن در دانشگاه‌ها اظهار داشت: در حال حاضر يكي از مجاري كه دشمن روي آن برنامه‌ريزي مي‌كند و ما فعل و انفعالات آن را در برخي از دانشگاه‌هاي جدي مي‌بينيم اين است كه پوشش‌ها عوض شده است، اگر تا ديروز افراد دانشجو كه منتسب به جريان فتنه و جريان اصلاحات بودند حرف از توسعه سياسي مي‌زنند امروز در دانشگاه‌ها حرف از عدالت مي‌زدند، حرف از دلسوزي براي مردم مي‌زند در حوزه‌هاي فقر، فاصله‌ طبقاتي وامثال اينها وارد مي‌شوند.

وي با بيان اينكه برخي جريانات بعد از پيروزي گفتمان انقلاب و حضرت امام(ره) در كشور، اين پوشش را براي خود انتخاب كرده‌اند تا از اين طريق ضربه خود را بزنند، خاطرنشان كرد: به نظر مي رسد مهم‌ترين نكته‌اي كه جنبش دانشجويي امسال و سال‌هاي بعد بايد روي آن تاكيد كند، اين است كه مكانيزم‌هايي را طراحي كند كه يكي از جدي‌ترين آنها كرسي‌هاي آزادانديشي براي شفاف كردن فضاي غبارآلود است.

* شفافيت فضاي دانشگاه‌ها جلوي سوءاستفاده‌ها را گرفته است

عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ در ادامه با طرح اين سوال كه چه اتفاقي افتاده است كه يكي از سران فتنه بيانيه مي‌دهد و عكس‌العمل خاصي در دانشگاه‌ها رخ نمي‌دهد، گفت: اتفاقاتي از سال گذشته در دانشگاه‌ها رخ داده و طرح‌ بحث‌هاي مختلف شده و فضا تا حد زيادي شفاف شده و خيلي از حقايق در دانشگاه‌ها روشن شده و جلوي سوءاستفاده‌ها گرفته شده است.

ذوقي با تاكيد بر اينكه شفاف‌سازي فضاي دانشگاه‌ها مانع از وقوع بسياري از اتفاقات نامبارك در جامعه مي‌شود، اضافه كرد: جنبش دانشجويي اصيل كه اين مقطع 84 و فتنه را پشت سر گذاشته است با اين مسئله مواجه است كه با چه مكانيزمي بايد از مسئولان مطالبه‌گري كند.

وي با بيان اينكه ما با دولتي مواجه هستيم كه به صورت كلان در مسير انقلاب، گفتمان حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري حركت مي‌كند، تصريح كرد: به نظر مي‌رسد عدم تعريف يك مدل براي جنبش دانشجويي كه طبق اين مدل و اين شاخص‌ها بايد از مسئولين دولتي مطالبه‌گر باشيم باعث شده حركت دانشجويي در بعضي جاها حركت درستي نباشد، بعضي جاها مباحث فرعي را اصلي كرده و جايي كه نبايد سكوت كند، سكوت كرده است.

عضو شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي تهران بزرگ با بيان اينكه چند سالي است كه مسئولين از حضور در جمع دانشجويان امتناع دارند، اظهار داشت: مقام معظم رهبري در ديدار ماه مبارك رمضان تكليف دانشجويان را مطالبه از مسئولان دانستند، البته غيبت مسئولان در دانشگاه‌ها و عدم پاسخگويي آنها به ضرر خودشان تمام شده است، خيلي از كارهاي مباركي كه در كشور اتفاق مي‌افتد، تبيين نمي‌شود.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها