دوره‌هاي دکتري مشترک با اولويت رشته‌هاي فني و علوم پايه با دانشگاه‌هاي برتر استراليا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه بين المللی پردیس دانشگاهیارسال شده در   22 فروردین 1390-11 April 2011بازدید 3303


قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل "استراليا" را از کشورهايي نام برد که در اولويت همکاري‌هاي علمي بين‌المللي ايران قرار دارد و گفت: دوره‌هاي دکتري مشترک با اولويت رشته‌هاي فني و علوم پايه بين دانشگاه‌هاي تهران و صنعتي شريف با دانشگاه‌هاي برتر استراليا اجرا مي شود.
ارسلان قرباني در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين خبر گفت: با توجه به سابقه همکاريهاي علمي و اعزام دانشجويان دکتري به 8 دانشگاه برتر استراليا که در رتبه‌بندي جهاني هم حضور دارند تلاش داريم در آينده نزديک با توجه به تمايلي که طرف‌هاي استراليايي داشتند همکاري را بيشتر کنيم.
وي افزود: با توجه به پيشنهاد دو هيئت استراليايي که پيش از اين به ايران آمده بودند برگزاري دوره دکتري مشترک بين دانشگاه‌هاي استراليا با دانشگاه‌هاي تهران و صنعتي شريف مدنظر قرار گرفت لذا در سفر اخير هيئتي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با توجه به هماهنگي رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران از 4 دانشگاه استراليا بازديد به عمل آورد.
قائم مقام وزير علوم، دانشگاه‌هاي سيدني، ملبورن و موناش را در فهرست دانشگاه‌هاي استراليايي مورد توجه ايران براي همکاري علمي بين‌المللي دانست و گفت: تاکيدمان بيشتر بر روي دانشگاه سيدني است البته دانشگاه ملبورن هم از دانشگاه‌هاي برتر استاليا است.
وي افزود: طي سفر اخير هيئت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به استراليا اين هيئت از دانشگاه‌هايي مانند سيدني، ملبورن و موناش بازديد کرده و مذاکراتي با روساي دانشکده‌هاي فني و علوم اين دانشگاه‌ها براي چگونگي برگزاري دوره‌هاي دکتري مشترک صورت دادند.
قرباني از توافق با طرف‌هاي استراليايي بر سر اصول کلي دوره‌هاي دکتري مشترک خبر داد و گفت: البته مقرر شد هيئتي از استراليا به ايران بيايند و جزئيات دوره‌هاي دکتري مشترک و دستورالعمل اجرايي آن را نهايي کنند.
وي اضافه کرد: البته يکي از موارد مورد توافق نيز اين بود که بين دانشگاه سيدني و دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتي شريف يک تفاهم نامه درباره برگزاري دوره دکتري مشترک منعقد شود.
قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل درباره عناوين رشته‌هايي که قرار است دوره دکتري مشترک آنها بين دانشگاه‌هاي برتر استراليا و دانشگاه‌هاي تهران و صنعتي شريف برگزار شود به مهر گفت: رشته‌ها به طور مشخص تعيين نشده‌اند اما اولويت ايران براي راه اندازي دوره دکتري مشترک با دانشگاه‌هاي برتر استراليا در رشته‌هاي فني مهندسي و علوم است.

اخبار روزنامه ها