راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی برای دریافت شهریه‌های کلان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه بين المللی پردیس دانشگاهیارسال شده در   02 آبان 1391-23 October 2012بازدید 2598راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی برای دریافت شهریه‌های کلان

نماینده ایلام در مجلس گفت: در حال حاضر بعضی دانشگاه‌‌ها به بهانه جذب دانشجوی خارجی و با هدف دریافت شهریه‌های کلان، به راه‌اندازی واحدهای بین‌المللی در نقاط مختلف کشور اقدام کرده‌اند.

احمد شوهانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به گسترش واحدهای بین‌المللی مراکز دانشگاهی و کیفیت پائین آموزش در این مراکز اظهار داشت: در حال حاضر بعضی دانشگاه‌‌ها به بهانه جذب دانشجوی خارجی و پولی کردن بخشی از فعالیت‌های خود به راه‌اندازی یک واحد بین‌المللی در جزایر کیش، قشم و سایر نقاط کشور اقدام کرده‌اند.

وی افزود: مطابق اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم کند و  تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان‌ گسترش دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بعضی دانشگاه‌ها دولتی هستند، اما به بهانه بین‌المللی شدن شهریه کلانی را از دانشجویان دریافت می‌کنند و بعضا هم شنیده شده که بدون کنکور جذب دانشجو می‌کنند و معیار آنها فقط پول و شهریه‌‌های کلان است و این قابل قبول نیست.

شوهانی با اشاره به کیفیت نامناسب آموزشی این مراکز تصریح کرد: کیفیت آموزشی این مراکز در حد یک دانشگاه بین‌المللی نیست، بنابراین خیلی قابل قبول نیست که دانشگاهی به بهانه جذب دانشجوی خارجی به راه‌اندازی واحد بین‌المللی بپردازد، در حالی که کیفیت آموزشی استاندارد در آن رعایت نشود.

نماینده ایلام در مجلس با اشاره به جذب اندک دانشجویان خارجی در واحدهای بین‌المللی ادامه داد:  در بررسی واحدهای بین‌المللی مشاهده می‌شود که که یا اصلا دانشجوی خارجی در این دانشگاه‌ها وجود ندارد و یا اگر هم وجود داشته باشد در حد خیلی کم و عمدتا دانشجویان این مراکز ایرانی هستند.

وی اضافه کرد: اگر دانشجویان دانشگاه‌های بین‌المللی افراد ایرانی هستند، خوب این مراکز چه اصراری بر راه‌اندازی واحدهای بین‌المللی دارند و شعبات عادی آنها می‌توانند به جذب دانشجو بپردازند و نیازی به واحد بین‌المللی نیز ندارند.

شوهانی در پایان یادآور شد: اگر دانشگاه‌های بین‌المللی می‌توانند، دانشجوی خارجی پذیرش ‌کنند، اما متأسفانه تاکنون نتوانسته‌اند به دلایل شهریه‌های کلان، کیفیت پائین آموزش و یا مسائل دیگر موفق عمل کنند و بنده نیز به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بررسی این موضوع تذکر داده‌ام.


راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی دریافت شهریه‌های کلان
اخبار روزنامه ها