فعالیت 5 پردیس دانشگاهی در منطقه آزاد ارس

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه بين المللی پردیس دانشگاهیارسال شده در   12 اردیبهشت 1392-02 May 2013بازدید 2176

فعالیت 5 پردیس دانشگاهی در منطقه آزاد ارس

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به زیرساختهای این منطقه در جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی و نیز ایجاد واحدهای صنفی پژوهشی گفت: هم اکنون 5 پردیس دانشگاهی در منطقه آزاد ارس فعال است که این ظرفیت، زمینه ایجاد شبکه ارتباطی را برای فعالیتهای اقتصادی و آموزشی فراهم کرده است.

پرتال دانشگاهی به نقل از مهر، صادق نجفی امروز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه مجری شبکه دسترسی فیبرنوری کشور با سازمان منطقه آزاد ارس برای ایجاد شبکه ملی فیبرنوری در این منطقه به موقعیت جغرافیایی، صادرات، توریسم و گردشگری این منطقه اشاره کرد که باعث جذب سرمایه گذاری خارجی بسیاری شده است و گفت: در این راستا داشتن شبکه ارتباطی قوی یکی از ضروریات است.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس در شمال غربی کشور در مسیر رود ارس با سه کشور آذربایجان، ترکیه و ارمنستان هم مرز است، ادامه داد: این منطقه از اول بهمن ماه سال 90 و براساس قوانین و مقررات مناطق آزاد کار عملیاتی خود را آغاز کرده است و در سال گذشته توانسته با 132 میلیون دلار صادرات، رتبه اول صادرات مناطق آزاد را به خود اختصاص دهد.

نجفی از سرمایه گذاری 17 شرکت خارجی از کشورهای ترکیه، چین، CIS و ایتالیا در این منطقه آزاد تجاری صنعتی خبر داد و گفت: هم اکنون 60 واحد تولیدی و 1200 شرکت در این منطقه که حدود 52 هزار هکتار وسعت دارد مشغول به کار هستند و 90 واحد تولیدی نیز به زودی به این جمع افزوده می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به ظرفیت دانشگاهی ایجاد شده در این منطقه از وجود 5 پردیس دانشگاهی تهران، تبریز، علوم پزشکی، آزاد و پیام نور خبر داد و گفت: حدود 7 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این منطقه تحصیل می‌کنند.

وی از ایجاد فرودگاه در منطقه آزاد ارس تا مهرماه سال 92 خبر داد و گفت: جاده تبریز تا ارس نیز تا پایان امسال 2 بانده خواهد شد.

به گفته نجفی وجود 20 هزار نفر ساکن این منطقه، 9 میلیون جمعیت در شهرهای اطراف ارس و نیز 300 میلیون جمعیت در کشورهای اطراف سبب ایجاد یک موقعیت استراتژیک مناسب برای این منطقه شده است که ایجاد شبکه فیبرنوری باندپهن می تواند به توسعه اقتصادی این منطقه و کشور کمک بسیاری کند.
دانشگاه دانشگاه بین الملل پردیس دانشگاهی
اخبار روزنامه ها