گردهمایی اساتید خارج فقه حوزه برگزار شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / معارف اسلامیارسال شده در   05 خرداد 1390-26 May 2011بازدید 1598


قم - خبرگزاری مهر: گردهمایی اساتید خارج فقه حوزه با حضور آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این گردهمایی که در آستانه هجدهمین سالروز بزرگداشت آیت الله گلپایگانی با حضور آیت الله مرتضی مقتدایی در مسجد مدرسه علمیه آیت الله گلپایگانی(ره)برگزار شد و حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و حجت الاسلام احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به سخنرانی پرداختند.

حجت الاسلام مبلغی با بیان اینکه عنوان پژوهشگر را نباید برای هر فردی به کار برد اضافه کرد: پژوهشگر و محقق در حوزه جایگاه بالایی دارد و در گذشته تنها برای افراد در راس حوزه به کار می‌بردند.

مبلغی با تاکید بر اهمیت پژوهش در حوزه عنوان کرد: دنیای امروز به تحقیق و پژوهش اهمیت زیادی می‌دهد و حوزه نیز باید این موضوع را بیش از گذشته جدی بگیرد وگرنه ضعفهای موجود باقی خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: پژوهش از قدیم با حوزه عجین بوده است و این فرهنگ باید تداوم پیدا کند زیرا تا فرهنگ پژوهش در حوزه شکل نگیرد، به اهداف مطلوبی نمی‌رسیم.

رئیس مرکز تحقیقات مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه در گذشته حوزه، عنوان پژوهشگر را به افراد رده بالای حوزه می‌دادند ابرازداشت: اجتهاد پژوهش جدی در دین برای استخراج احکام دینی است و نباید این دو را از یکدیگر جدا کنیم.

مبلغی افزود: اجتهاد بر‌ترین پژوهش است و این واقعیتی است که در گذشته بوده و در حال حاضر نیز وجود دارد.

وی پژوهش را به پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای تقسیم و اضافه کرد: متاسفانه حوزه در این نوع پژوهش که محصول خود را باید به همه جهان منتقل کند دچار ضعف است و ورود شایسته‌ای نداشته است.

مبلغی با بیان اینکه حوزه هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی دارای مخاطبان زیادی است و از او انتظار دارند، گفت: متاسفانه در حوزه کمتر به مخاطب خارجی توجه شده است به همین دلیل منابع شیعه در مهجوریت است و در رابطه علمی با اهل سنت دچار ضعف هستیم.


گردهمایی اساتید خارج فقه حوزه
اخبار روزنامه ها