ايجاد دو رشته فقهي جديد در موسسه امام خميني (ره) قم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / معارف اسلامیارسال شده در   18 تیر 1390-09 July 2011بازدید 3324قائم مقام معاونت آموزش مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام‌خميني (ره) از ايجاد دو رشته فقه اديان و فقه تربيتي در آينده در اين موسسه خبر داد.

به گزارش ايسنا،‌ قائم مقام معاونت آموزش مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام ‌خميني (ره) افزود: درحال حاضر هجده رشته علوم اسلامي و انساني مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام‌خميني (ره) در حال تدريس است و به نظر مي‌رسد وجود رشته‌هاي جديد با موضوع فقهي ضروري است.

خواص خاطرنشان كرد: ايجاد اين دو رشته، پيشنهاد شده و در صورت آمادگي مديران گروه‌ها در ترم تحصيلي 90 ـ 91 در مقاطع تحصيلي كارشناسي ارشد و دكتري تدريس خواهد شد.

وي با بيان اينكه رشته‌هاي علوم قرآن و حديث، اديان، كلام، دين‌ شناسي، جامعه‌ شناسي، عرفان، علوم تربيتي و الهيات و مديريت سياسي از جمله رشته‌هايي است كه در موسسه تدريس مي‌شوند، گفت: رشته‌هاي اين مؤسسه با مطالعه و نيازسنجي جامعه و شرايط و مقتضيات زمان راه‌ اندازي مي‌شود.

خواص تأكيد كرد: دروس فقه و اصول در حوزه، از اهميت زيادي برخوردار است، لذا در اين موسسه هم اين رشته ايجاد شده و هزار طلبه مشغول به تحصيل هستند اما راه اندازي گرايشهاي تخصصي فقه، موضوعي است كه جديدا مورد توجه قرار گرفته است.

او با اشاره به تحصيل بيش از 2200 طلبه در سه مقطع كارشناسي و بالاتر در اين موسسه بيان كرد: همچنين بيش از دو هزار نفر از اين مؤسسه فارغ التحصيل شده و علوم اسلامي را فراگرفته اند.

گفتني است، موسسه امام خميني (ره) در سال 51 با عنوان مؤسسه در راه حق راه اندازي شد، سپس موسسه امام محمدباقر (ع) نيز در مقطع كارشناسي ارشد تاسيس شد و در نهايت در سال 74 با عنوان موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) فعاليتش را شروع كرد و رئيس آن آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي است.


رشته فقهي جديد در موسسه امام خميني (ره) قم
اخبار روزنامه ها