اسلامی شدن دانشگاه ها در گرو استقلال فرهنگی است

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / معارف اسلامیارسال شده در   16 آذر 1391-06 December 2012بازدید 2055
اسلامی شدن دانشگاه ها در گرو استقلال فرهنگی است

تهران - حضرت امام خمینی (ره) اسلامی شدن دانشگاه ها را در گرو استقلال فرهنگی دانسته و فرمودند: آن چیزی که ما را می‏ترساند وابستگی فرهنگی است، ما از دانشگاه استعماری می‏ترسیم، ما از دانشگاهی می‏ترسیم که جوان های ما را آن طور تربیت کنند که خدمت غرب بکنند.

ما می‏خواهیم دانشگاه ها را طوری کنیم که جوان های ما برای خودشان و برای ملتشان کار کنند. این آقایانی که اشکال می‏کنند در این معانی و کنار نشسته و اشکال می‏کنند، اینها گمان می‏کنند که اعضای شورای انقلاب نمی‏فهمند به اینکه معنی اسلامی کردن این نیست که در همه علوم دو قسم ما داریم. یک قسم هندسه اسلامی داریم، یک قسم هندسه غیر اسلامی.

اشکال می‏کنند، نمی‏دانند که اعضای شورای ما که بعضی از آنها دکتر هستند و بعضی از آنها مجتهد هستند، نمی‏فهمند اینها که علوم اسلامی جایی دارد. در مدارس قدیمه هست و اینجا جای علوم دیگر است لکن باید دانشگاه اسلامی بشود تا علومی که در دانشگاه تحصیل می‏شود در راه ملت و در راه تقویت ملت و با احتیاج ملت همراه باشد.

ما می‏گوییم که برنامه‏هایی که در دانشگاه‌ها هست، منتهی می‏کند جوانان ما را به اینکه طرف کمونیسم کشیده بشوند یا طرف غرب و نباید این طور باشد. ما می‏گوییم که جوانان ما را، این معلمین یا اساتیدی که در دانشگاه بودند و بعضی از آنها که هستند، نمی‏گذارند تحصیل حسابی بکنند، آنها را متوقف می‏کنند، مانع از پیشرفت آنها هست، در خدمت غرب هستند و می‏خواهند ما در همه چیز محتاج به غرب باشیم.

معنی اسلامی شدن دانشگاه این است که استقلال پیدا کند و خودش را از غرب جدا کند و خودش را از وابستگی به شرق جدا کند و یک مملکت مستقل، یک دانشگاه مستقل، یک فرهنگ مستقل داشته باشیم.

عزیزان من، ما از حصر اقتصادی نمی‏ترسیم؛ ما از دخالت نظامی نمی‏ترسیم؛ آن چیزی که ما را می‏ترساند وابستگی فرهنگی است.

ما از دانشگاه استعماری می‏ترسیم؛ ما از دانشگاهی می‏ترسیم که جوان های ما را آن طور تربیت کنند که خدمت غرب بکنند؛ ما از دانشگاهی می‏ترسیم که آن طور جوان‌های ما را تربیت کنند که خدمت به کمونیسم کنند.

* از بیانات امام خمینی (ره) در جمع دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه ها (اول اردیبهشت 1359)


اسلامی شدن دانشگاه استقلال فرهنگی
اخبار روزنامه ها