نظام یکسان سنجش و پذیرش دانشجو در 6 مرجع آموزش عالی در دست بررسی است.

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کنکورارسال شده در   25 مهر 1391-16 October 2012بازدید 1164

نظام یکسان سنجش و پذیرش دانشجو در 6 مرجع آموزش عالی در دست بررسی است.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت بررسی نظام یکسان سازی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه اعلام کرد که این طرح در 6 مرجع آموزش عالی کشور در دست کارشناسی است.

محمد مهدی زاهدی اضافه کرد: بررسی نظام یکسان سازی سنجش و پذیرش داوطلب فعلاً در مراحل اولیه قرار دارد و هنوز به مرحله ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی نرسیده است، بنابراین به طور قاطع نمی توان اعلام کرد که چه اتفاقی قرار است رخ دهد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر این باور است که دو واژه سنجش و پذیرش داوطلب کاملاً باهم تفاوت دارند و در این باره توضیح داد: سنجش داوطلب در مقاطع مختلف می تواند به طرق متفاوت صورت گیرد به عنوان مثال ممکن است اساس بر امتحان یا کنکور باشد.

وی با ارائه تعریفی از پذیرش داوطلب ورود به دانشگاه، اظهار داشت: پذیرش می تواند بدون کنکور ورودی باشد و در رشته های کم متقاضی، داوطلب با ارائه یک درخواست می تواند دانشجوی رشته مورد نظرش شود به این دلیل که رشته های مذکور کم متقاضی و پر ظرفیت هستند، حتی در برخی رشته ها ممکن است معدل ملاک پذیرش قرار گیرد، در سایر رشته های پرطرفدار هم علاوه بر سوابق تحصیلی برگزاری آزمون مد نظر قرار می گیرد.

به گفته نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، در نظام یکسان سازی سنجش و پذیرش تمام روشهای سنجش و پذیرش داوطلب در حال بررسی است اما شاید یکسان سازی که از آن برای برگزاری آزمون یاد می شود به این معنا باشد که یک مرجع قانونی برای این موضوع مشخص شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای در ادامه در خصوص کارشناسانی که در حال بررسی یکسان سازی نظام سنجش و پذیرش داوطلب ورود به دانشگاه هستند، گفت: دو کار همزمان در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حال انجام است و کارشناسانی از این شورا، وزارتخانه های علوم و بهداشت، آموزش و پرورش، سازمان سنجش و کمیسیون آموزش در حال فعالیت هستند.

زاهدی درباره احتمال مجری شدن سازمان سنجش به عنوان مرجع این نظام یکسان سازی اعلام کرد که این موضوع پس از ورود به این طرح بزرگ بررسی می شود.
نظام یکسان سنجش و پذیرش دانشجو 6 مرجع آموزش عالی
اخبار روزنامه ها