کارگروه تأثیر سوابق در کنکور تشکیل شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کنکورارسال شده در   15 آبان 1391-05 November 2012بازدید 1264کارگروه تأثیر سوابق در کنکور تشکیل شد

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کارگروه سوابق تحصیلی به ریاست کامران دانشجو در وزارت علوم خبر داد و از جدی گرفته نشدن افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان گله کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از مهر، رضا صابری  اضافه کرد: جلسات کارشناسی همچنان ادامه دارد و معتقدیم تا به نتیجه گیری نرسیم موضوع در صحن علنی مجلس مطرح نمی شود، در همین باره نظرات کلی از سه وزارتخانه آموزش و پرورش، بهداشت و علوم همچنین دانشگاههای آزاد و پیام نور به دست آوردیم.

وی گفت: بررسی این موضوع که قانون حذف کنکور مصوب سال 86 با اصلاحاتی قابل اعمال شود یا ارائه طرح جدیدی متناسب با قابلیتهای دانشگاهها در دستور کار کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد.

به گفته عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، راهکار مد نظر این است که به تدریج باید از آزمون تخصصی فعلی فاصله گرفت و نقش این کنکور را در ظرفیتهای دانشگاهی به حداقل ممکن تقلیل داد از سوی دیگر باید به سمت اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلب پیش رفت اما مهم راهکار این موضوع است.

صابری در همین باره از تشکیل کارگروهی در وزارت علوم با ریاست وزیر علوم و عضویت وزرای آموزش و پرورش و بهداشت یا نمایندگان، همچنین روسای دانشگاههای آزاد اسلامی و پیام نور و رئیس کمیته آموزش عالی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین رئیس سازمان سنجش خبر داد.

به گفته رئیس کمیته آموزش عالی، یکی از وظایف این کارگروه پاسخ دادن به این سوال است که آیا می توان در برخی رشته ها بدون آزمون پذیرش صورت گیرد.

وی با یادآوری این موضوع که در کنکور سال 92 تنها 25 درصد سوابق تحصیلی به صورت مثبت اعمال خواهد شد این امر را به آن معنا دانست که هنوز از سوابق تحصیلی برای پذیرش در دانشگاهها به درستی استفاده نمی شود.

وی گفت: به عبارت دیگر سابقه تحصیلی هنوز ملاکی برای سنجش انتخاب نشده و کار سختی که باید انجام داد انتخاب ابزار مناسب برای اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلب است.


کارگروه تأثیر سوابق کنکور
اخبار روزنامه ها