تشریح جزئیات جدید انتخاب رشته 150 کد رشته محلی کنکور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کنکورارسال شده در   02 شهریور 1392-24 August 2013بازدید 1151تشریح جزئیات جدید انتخاب رشته 150 کد رشته محلی کنکور

مشاور ارشد رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات جدید انتخاب رشته داوطلبان کنکور 92 را تشریح کرد.


پرتال دانشگاهی به نقل از حسین توکلی مشاور ارشد رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: بر اساس مصوبه کارگروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو شیوه پذیرش دانشجو برای سال تحصیلی 92-93 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی شامل دو شیوه انتخاب رشته است.

وی افزود: در شیوه اول پذیرش دانشجو بر اساس کارنامه نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 92 انجام می‌شود. در این شیوه پذیرش دانشجو بر اساس نمره کل حاصل از 75 درصد نمره آزمون و 25 درصد سوابق تحصیلی دیپلم با تاثیر مثبت و اولویت کد رشته محل‌های انتخابی و دیگر ضوابط انجام می‌شود.

توکلی در ادامه خاطرنشان کرد: کد رشته‌ محل‌های تحصیلی و شرایط و ضوابط پذیرش به شیوه اول در بخش اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه یا گروه‌های آموزشی مربوط درج شده است.

مشاور ارشد رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به شیوه دوم پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم افزود: در شیوه دوم یا شیوه پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم برای حدود 10 هزار کد رشته محل از کد رشته محل‌های دانشگاه آزاد، پیام نور و موسسات آموزش عالی و غیرانتفاعی پذیرش دانشجو منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم متقاضیان و اولویت کد رشته محل‌های انتخابی انجام می‌گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: کد رشته محل‌های تحصیلی و شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو به شیوه دوم برای کد رشته محل‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در بخش دوم دفترچه راهنمای گروه آزمایشی یا گروه‌های آزمایشی درج شده است.

توکلی تصریح کرد: در نحوه انتخاب رشته‌های تحصیلی شیوه اول پذیرش دانشجو تمام داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 92 ثبت‌نام و در جلسه حاضر و بر اساس کارنامه نتیجه اولیه آزمون مجاز به انتخاب رشته از دوره یا دوره‌های مشخص شده در کارنامه هستند، می‌توانند ضمن مطالعه بخش اول و دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی گروه آزمایشی یا گروه‌های آزمایشی مجاز، حداکثر 150 کد رشته محل از بین کد رشته محل‌های مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته را انتخاب و تمام کد رشته محل‌های تحصیلی را بر حسب تقدم علاقه مرتب کنند.

به گفته وی، داوطلبان باید پس از درج کد رشته محل‌های انتخابی در فرم انتخاب رشته و اطمینان از صحت کد رشته محل‌های انتخابی در مهلت مشخص شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و نسبت به ثبت کد رشته محل‌ها به ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته اقدام کنند.

مشاور ارشد رئیس سازمان سنجش با اشاره به نحوه انتخاب رشته‌ در شیوه دوم پذیرش، گفت: برای انتخاب کد رشته محل‌های تحصیلی که پذیرش در آنها منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی است، داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 92 ثبت‌نام کرده‌اند اعم از اینکه حاضر یا غایب بودند یا در جلسه حاضر و بر اساس نتیجه کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نشدند و همچنین تمام داوطلبانی که در آزمون ثبت‌نام نکرده‌اند ولی علاقمند به انتخاب کد رشته محل یا کد رشته محل‌های تحصیلی بر اساس سوابق تحصیلی دیپلم هستند، می‌توانند بر اساس شرایط و ضوابط حداکثر 100 کد رشته محل را از میان کد رشته محل‌های تحصیلی انتخاب و به ترتیب اولویت علاقه در فرم درج کنند.

توکلی تاکید کرد: لازم به ذکر است تمام داوطلبانی که در جلسه آزمون 92 حاضر بودند و بر اساس کارنامه نتیجه آزمون مجاز به انتخاب رشته می‌شوند همانطور که قبلا گفته شد می‌توانند علاوه بر انتخاب کد رشته محل‌های بخش اول دفترچه راهنما نسبت به انتخاب کد رشته محل‌های بخش دوم که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی انجام می‌شود، اقدام کنند. بدیهی است مجموعه کد رشته محل‌های چنین داوطلبی از بخش اول و دوم حداکثر 150 انتخاب می‌شود.


کنکور کنکور92 تشریح جزئیات کد محل
اخبار روزنامه ها