رتبه ایران در میان کشورهای تولیدکننده داروهای بیوتکنولوژی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   10 بهمن 1390-30 January 2012بازدید 1645


رتبه ایران در میان کشورهای تولیدکننده داروهای بیوتکنولوژی

وزیر بهداشت با اشاره به رتبه ایران در میان کشورهای تولید کننده داروهای بیوتکنولوژیک گفت: ایران با تولید داروهای جدید جزء 12 کشور تولید کننده داروهایی بیوتکنولوژیک قرار گرفته است.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی در مراسم رونمایی از 6 دارو و ماده اولیه دارویی جدید، افزود: در حال حاضر از 12 دارویی که قرارداد تولید آنها منعقد شده، 6 دارو به مرحله تولید و رونمایی رسیده که از این میان چهار مورد، ماده اولیه دارویی و دو مورد داروی نوترکیب هستند.

وی گفت: تولید 6 داروی دیگری که در فراخوان اول وزارت بهداشت قرارداد آنها امضا شده است ادامه دارد و در آینده نزدیک رونمایی خواهند شد.

دستجردی همچنین به فراخوان ساخت و تولید تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: از جمله این تجهیزات پزشکی می‌توان به ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی، اسپکت و استندهای قلبی اشاره کرد که در حال حاضر محققان در حال فعالیت برای تولید این تجهیزات هستند.

وی افزود: تولیدات محققان ایرانی در حدی است که در ساخت استندهای قلبی، بسیاری از شرکتهای خارجی از کشورهای آمریکا، کانادا و اروپا درخواست همکاری جهت تولید این دستگاه در ایران را داشته‌اند.

وزیر بهداشت با اشاره به پیشینه تولید داروها و واکسن های جدید با فناوری بالا بر اساس تفاهم نامه وزارت بهداشت با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ما در وزارت بهداشت فراخوان تولید این داروها و واکسن‌ها را منتشر کردیم و پس از آن تولید 12 دارو برای ساخت در داخل کشور تعیین شدند و به محققانی که قصد تولید این داروها را داشتند اعلام شد که از طریق معاونت علمی وام‌هایی برای تولید داروها به آنها اختصاص خواهد یافت.
دستجردی افزود: محققان تولیدکننده این داروها برای استفاده از تسهیلات وام به معاونت علمی معرفی شدند و بر اساس قراردادهای امضاء شده 50 درصد مبالغ وام در ابتدای کار به محققان پرداخت شد و قرار شد مابقی مبالغ بعد از انجام فاز آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی به محققان تعلق گیرد.

6 دارو و ماده اولیه دارویی شامل "سالمترول" (Salmeterole) با کاربرد در درمان آسم، "ریلوزول" (Riluzole) با کاربرد در درمان ALS، "لتروزول" (Letrozol) که با مهار آروماتاز برای درمان سرطان پستان کاربرد دارد، "زولدرونیک اسید" (Zoledronic acid) با کاربرد در پیشگیری از استئوپروز و پوکی استخوان، بوتولیوم (Botulism a toxine ) برای مشکلات پوستی و زیبایی و فاکتور هفت Antihemophilic Factor VII  برای درمان بیماری هموفیلی روز 9 بهمن با حضور رئیس جمهور، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر بهداشت رونمایی شد.


رتبه ایران کشورهای تولیدکننده داروهای بیوتکنولوژی

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

بازنگری تایید مدارک پزشکان ایرانی شاغل در روسیه و اروپا

اخبار روزنامه ها