ساخت دستگاهی برای درمان ناهنجاريی های استخوانی از سوی محققان کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   29 تیر 1392-20 July 2013بازدید 488ساخت دستگاهی برای درمان ناهنجاريی های استخوانی از سوی محققان کشور

محققان کشور دانش فني دستگاه ارتوپدي براي درمان ناهنجاري‌هاي استخواني را بومي سازي کردند که توليد هر دستگاه در کشور حداقل 6 هزار و 500 يورو صرفه جويي ارزي دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  مهر، افزايش طول و اصلاح شکل فضايي استخوان يکي از مسايل جدي و مهم در علم ارتوپدي بوده است. بيماراني که شکستگي‌هاي شديد استخواني مانند تصادفات شديد داشتند در بسياري از موارد پس از عمل جراحي با کاهش طول استخوان مواجه مي‌شوند و ديگر قادر نيستند مانند گذشته توانايي‌هاي حرکتي خود را به دست آورند.

علاوه بر اين بسياري از افرادي که به صورت مادرزادي داراي دفورميت‌هاي استخواني هستند به جراحي‌هاي متعدد و دشواري براي بهبود وضعيت استخوان‌هاي خود نياز داشتند که اين جراحي‌ها عموما داراي دقت بالايي نيستند.

دانشمندان روس با ساخت دستگاهي موفق به بهبود دفورميت‌ها و شکستگي‌هاي استخواني شدند ولي دانش فني اين دستگاه سال‌ها به صورت محرمانه در اختيار اين کشور قرار داشت که با فروپاشي شوروي اين روش در دنيا ارائه و مورد استقبال محققان قرار گرفت.

اين دستگاه قادر است دفورميت‌هاي پيچيده استخواني را با دقت بالا درمان کند و به بيمار کمک مي‌کند تا در طول مراحل درمان قادر به حرکت و انجام فعاليت‌هاي روزمره خود باشند.

از آنجايي که دانش فني ساخت اين دستگاه در اختيار کشورهاي معدودي است پژوهشگران کشور اقدام به طراحي و ساخت اين دستگاه با عنوان "دستگاه قاب فضايي تيلور" براي درمان شکستگي‌هاي باز و اصلاح انواع ناهنجاري‌هاي استخواني کردند.

در حال حاضر اين دستگاه از خارج وارد مي‌شود و به دليل گران بودن آن به صورت اماني به بيماران تحويل داده شده و پس از پايان مراحل درمان به بيمار ديگري داده مي‌شود در حالي که در ساير کشورهاي توليد کننده اين دستگاه تنها بر روي يک بيمار نصب مي‌شود.

دستگاه ساخته شده در کشور داراي نوآوري‌هايي است که متناسب با ارگونومي بدن بيماران ايراني است، سرعت نصب آن بر روي بيمار افزايش يافته و عملکرد آن در مقايسه با نمونه‌هاي خارجي بيشتر است.

قيمت اجاره‌اي اين دستگاه بسته به نوع شکستگي حداقل 6 ميليون تومان است که به دفعات بر روي بيماران ديگر نصب مي‌شود و در مواردي دقت و کارايي آن به دليل استفاده متعدد کاهش مي‌يابد.

از دستگاه حاضر مي‌توان سالانه هزار دستگاه توليد کرد که هر يک حداقل 6 هزار و 500 يورو صرفه جويي ارزي دارد.


ساخت دستگاهی برای درمان ناهنجاريی های استخوانی اختراعات پزشکی اختراعات جدید پزشکی

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها