ناموفق بودن پذیرش بومی در پزشکی و لزوم افزایش سهمیه مناطق محروم در دستیاری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   16 شهریور 1392-07 September 2013بازدید 737ناموفق بودن پذیرش بومی در پزشکی و لزوم افزایش سهمیه مناطق محروم در دستیاری

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به نتیجه بومی پذیری در گروه علوم پزشکی گفت: بومی پذیری در گروه کارشناسی موفق بوده اما در رشته پزشکی، دانشکده های شهرهای کوچک از این روند رضایت ندارند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار مهر، دکتر بهرام عین اللهی افزود: برای رشته پزشکی به دلیل اینکه آینده سلامت مردم را در اختیار دارند باید دانشجویان در محیط مناسبی آموزش ببینند و از سوی دیگر از هوش و استعداد مناسبی هم برخوردار باشند.

وی افزود: بومی پذیری در رشته پزشکی چندان موفقیت آمیز نبوده است و دانشکده های پزشکی که در شهرهای کم جمعیت بوده اند از نتیجه این نوع پذیرش راضی نیستند.

عین اللهی همچنین با اشاره به لزوم بومی پذیری در رشته های دستیاری تخصصی گفت: در دستیاری تخصصی موضوع متفاوت است چرا که بومی پذیری در گروه تخصصی موجب ماندگاری پزشکان متخصص در یک منطقه دور افتاده یا محروم می شود.

وی افزود: با توجه به تصویب قانون عدالت آموزشی و حذف سهمیه های آزمون دستیاری، تنها 10 درصد امکان پذیرش به صورت مازاد بر ظرفیت در بخش مناطق محروم وجود دارد که برای افزایش ماندگاری متخصصان نیازمند این هستیم که این میزان را به 30 درصد افزایش دهیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: لازم است که قانون عدالت آموزشی در این بخش با یک اصلاحیه میزان 10 درصد را به 30 درصد تغییر دهند که با توجه به صحبت هایی که با اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی صورت گرفته آنها نیز موافق هستند که طرحی برای این اصلاحیه تهیه شود.

وی گفت: این امر کمک می کند که 30 درصد مازاد بر ظرفیت دستیاری پزشکی در مناطق محروم پذیرفته شوند و در همان جا نیز خدمات خود را ارائه دهند اما باید مراقبت کرد که این ظرفیت فقط به پذیرش مدیران یا عده ای خاص منجر نشود بلکه همه بتوانند از شرایط آن به صورت صحیح بهره مند شوند.


پذیرش بومی در پزشکی افزایش سهمیه مناطق محروم در دستیاری آزمون دستیاری

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها