پرونده علوم پزشکی ایران درانتظار تصمیم روسای قوا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   16 شهریور 1392-07 September 2013بازدید 955پرونده علوم پزشکی ایران درانتظار تصمیم روسای قوا


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به کاهش 30 درصدی بودجه سال 92 وزارت بهداشت در اصلاحیه بودجه از بدهی دانشگاه‌های کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حسن هاشمی در حاشیه آزمون بورد تخصصی، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اصلاحیه بودجه سال 92 در جهت افزایش اعتبارات وزارت بهداشت نیست، گفت: در اصلاحیه کاهش رقم پیش بینی شده توسط دولت قبلی آمده است؛ این کاهش بیش از 30 درصد است، اما ما در حال چانه زنی هستیم که با توجه به نقش مهم بهداشت و درمان در زندگی مردم، سهم این بخش کم نشود.

وی درباره میزان کمبود بودجه وزارت بهداشت اظهار کرد: قرار بود که 10 درصد از محل صرفه‌جویی حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به وزارت بهداشت تعلق گیرد که در این 2 سال محقق نشده که این رقم حدود 10 هزار میلیادر تومان است؛ بنابراین دستگاهی با این همه ماموریت اگر یک قلم از اعتباراتش محقق نشود، مشکلات زیادی برایش بوجود می‌آید.

هاشمی با اشاره به بدهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تصریح کرد: در حالی که هنوز ترم جدید آغاز نشده است، دانشگاهی نیست که کمتر از 50 میلیارد تومان بدهی داشته باشد. در حال حاضر ما خجالت می‌کشیم که با روسای دانشگاه‌ها جلسه بگذاریم چرا که آنها با مشکلاتی مواجه‌اند و از ما انتظار دارند در حالی که امکانات و منابع ما نیز محدود است. امیداریم بتوانیم ردیف‌ها را جابجا و به دانشگاه‌های کشور کمک کنیم.

وی با بیان اینکه حقوق پرسنل در برخی از دانشگاه‌ها تا 10 ماه عقب افتاده است، گفت: پزشکان نیز از این جهت بیشتر مشکل دارند چرا که همه فکر می‌کنند پزشکان وضعشان خوب است، اما اینگونه نیست و قاطبه پزشکان با مشکل مواجهند و بعضا حقوقشان تا 15 ماه نیز عقب افتاده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در برخی مراکز پزشکان عمومی و طرح پزشک خانواده مدت مدیدی است که حقوق دریافت نکرده‌اند که این موضوع مشکلاتی را از جمله ترک خدمت و غیره به وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه عمده مشکل ما اعتبارات است، عنوان کرد: در یک مورد 800 میلیارد تومان حق جذب بوده که اصلا در بودجه دیده نشده بود، بنابراین باید برای جبران از درآمد اختصاصی برای پرداخت حقوق پرسنل استفاده شود در حالی که درآمد اختصاصی باید صرف تامین، تجهیز و ارتقای خدمات شود که این مسئله ممکن است نارضایتی مردم را در پی داشته باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه این دولت، دولت تدبیر و امید است، اظهار کرد: هنوز یک ماه نیست که کار خود را آغاز کرده‌ایم، بنابراین باید پنج تا شش ماه به ما مهلت دهید تا بررسی‌ها و مطالعات را انجام دهیم و امیدواریم که به تدریج این مشکلات حل شود.

وی همچنین درباره قیمت دارو تصریح کرد: برخی رسانه‌ها گفته بودند که ظرف دو هفته آینده قیمت دارو به قیمت سال 91 بر می‌گردد، در حالی که ما گفتیم این موضوع بین شش ماه تا یک سال زمان می‌برد.

هاشمی افزود: از رسانه‌ها توقع داریم که موج ایجاد نکنند و توقعات غیر واقعی را برای مردم به وجود نیاورند، چرا که اگر مردم فکر کنند که مسئولان راست نمی‌گویند، به آنها اعتماد نخواهند داشت.

وزیر بهداشت همچنین درباره بحث انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ما بارها گفته‌ایم که منتظر تصمیمات روسای قوا هستیم، البته مصوبه‌ای در شورا هست که طبق آن اختیار این امر به وزیر بهداشت وقت واگذار شده، اما قوه قضاییه به این موضوع اشکال گرفت و گفت که شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند اختیارات را تفویض کند و باید خودش راسا تصمیم بگیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این پرونده در وزارتخانه باز نیست، افزود: تصمیمی در فروردین ماه در وزارتخانه توسط وزیر قبلی اتخاذ شده و ما هم قصد نداریم در آغاز کار وارد چالش جدیدی شویم. امیدوارم رییس جمهور و رییس قوه قضاییه این موضوع را پیگیری و حل کنند و ما نیز تابع قانون هستیم.


پرونده علوم پزشکی ایران بررسی پرونده علوم پزشکی کشور

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

بازنگری تایید مدارک پزشکان ایرانی شاغل در روسیه و اروپا

اخبار روزنامه ها