لزوم استفاده از شیوه‌های دانشجو محور در آموزش به دانشجویان علوم‌پزشکی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   22 شهریور 1392-13 September 2013بازدید 628لزوم استفاده از شیوه‌های دانشجو محور در آموزش به دانشجویان علوم‌پزشکی


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشجو محور بودن شیوه‌های آموزشی را از عوامل تاثیرگذار در ارتقای سطح آموزش پزشکی عنوان کرد و گفت: این موضوع موجب افزایش انگیزه دانشجویان علوم پزشکی می‌شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی دکتر اکبر درخشان در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تاثیر بکارگیری شیوه‌های نوین و فعال در ارتقاء سطح آموزش علوم پزشکی، اظهارکرد: بکارگیری روش‌های دانشجو محور می‌تواند سطح انگیزه و دانش دانشجویان علوم پزشکی را افزایش دهد.

وی افزود: استفاده از این روش‌ها در مقایسه با آنچه دانشجو تنها شنونده باشد متفاوت است، البته تاکنون برای استفاده از این روش‌ها اقدامات زیادی انجام شده است، اما اجرای کامل این طرح به فاکتورهای زیادی نیازمند است که اراده مسئولان و تعهد مدیریت را می‌طلبد.

درخشان با اشاره به مزیت‌های اجرای طرح تمام وقتی اعضای هیات علمی و علت عدم موفقیت این طرح، تصریح کرد: این طرح بسیار خوب است، اما از معایب آن می‌توان به تفاوت زیاد درآمدی استادان تمام وقت و پاره‌وقت اشاره کرد، چرا که میزان درآمد استادی که تمام وقت خود را در دانشگاه و بیمارستان می‌گذراند با استادی که در مطب فعالیت می‌کند متفاوت است، بنابراین برای کاهش این امر و افزایش انگیزه استادان باید از ابزارهای تشویقی استفاده کرد.

وی درباره شیوه پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی نیز، خاطرنشان کرد: برای انتخاب دانشجویان علوم پزشکی باید دو آزمون کتبی و شفاهی همانند دیگر کشورها برگزار شود تا از طریق آزمون شفاهی، توانایی دانشجو از لحاظ جسمی، روحی، انگیزه اولیه و میزان علاقه‌مندی وی سنجیده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین درباره کیفیت بیمارستان‌های آموزشی، گفت: این بیمارستان‌ها از تجهیزات خوبی برخوردارند. یکی از حسن‌های بیمارستان‌های آموزشی در کشور تعداد زیاد بیمار است که در واقع کیس‌های آموزشی به حساب می‌آیند، اما ضرر این امر آن است که تعداد بالای بیمار بار درمانی را افزایش می‌دهد که این امر به قسمت آموزش لطمه می‌زند، در واقع در این صورت بیشتر به امر درمان تاکید می‌شود تا آموزش دانشجو.


شیوه های دانشجو محوری دانشجو محوری شیوه های دانشجو محوری در دانشجویان علوم پزشکی

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها