دیدگاه یک استاد دانشگاه درباره وضعیت آموزش پزشکی در کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   30 شهریور 1392-21 September 2013بازدید 690دیدگاه یک استاد دانشگاه درباره وضعیت آموزش پزشکی در کشور

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر اینکه روش‌های آموزش پزشکی در ایران فاصله کمی با سطح جهانی دارد، گفت: نه تنها می‌توان این فاصله را به صفر رساند، بلکه می‌توان سطح آن را به سطحی فراتر از معیارهای جهانی نیز افزایش داد.
طاهره چنگیز در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به مقایسه نظام آموزش پزشکی در ایران با کشورهای خارجی، تصریح کرد: خدماتی که به لحاظ فنی در زمینه پزشکی به ویژه در زمینه‌های فوق تخصصی در بیمارستان ارائه می‌شود، بسیار به روز است که این امر نشان‌دهنده به روز بودن محتوای درسی آموزش‌های علوم پزشکی در کشور است، با این حال روش‌هایی که از آن طریق این آموزش‌ها به فراگیران ارائه می‌شود، با سطح جهانی آن، کمی فاصله دارد.

وی با تاکید بر اینکه این فاصله به حدی زیاد نیست که بتوان گفت ایران از نظر روش‌های آموزش پزشکی عقب مانده است، اظهارکرد: هدف ما این نیست که فاصله موجود را به صفر برسانیم، بلکه امیدواریم این روند معکوس شده و به پیشرفتی دست یابیم که دیگر کشورها از ما الگوبرداری کنند، چرا که قرار نیست همیشه سیستم آموزشی ما عقب‌تر از کشورهای دیگر باشد.

چنگیز با اشاره به اینکه نگرانی کنونی در نظام آموزش پزشکی، کم کردن فاصله‌ها با معیار جهانی نیست، تاکید کرد: در حال حاضر به نظر می‌رسد مهم‌ترین نگرانی آن است که جهت حرکت ما در مسیر ایجاد تغییرات در نظام پزشکی با سایر کشورها متفاوت است و این نظام به سمت دیگری در حرکت است. در حال حاضر آنچه به صورت تئوریک از نظر آموزش و ارزیابی در نظام آموزش پزشکی وجود دارد، مناسب است اما تا اجرایی شدن این نظریه‌ها فاصله زیادی داریم.

وی ادامه داد: به اجرا رساندن نظریه‌های موجود نیازمند بهبود سیستم خدمات و بیمارستان‌های آموزشی است که متاسفانه باز کردن راه پیشرفت را دشوار می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تعداد بالای بیمار در بیمارستان‌های آموزشی در صورتی که به درستی مدیریت شود، می‌تواند منبع آموزشی خوبی باشد، تصریح کرد: اگر این مدیریت وجود نداشته باشد و از همه نیروهای انسانی اعم از دانشجو، استاد و مشاور بخواهیم همه کارها را انجام دهند و حجم کاری افراد نامشخص باشد، حجم بالای بیمار می‌تواند به جای یک منبع آموزشی تبدیل به آفت شود.

چنگیز همچنین با اشاره به نظام ادغام شده آموزش پزشکی با بهداشت و درمان، خاطر نشان کرد: ادغام این دو نظام می‌تواند فرصتی برای بهبود شرایط آموزش پزشکی باشد، اما این امر در صورتی اتفاق می‌افتد که لوازم و امکانات دیگری نیز در خدمت نظام آموزش پزشکی باشد، در غیر این صورت ادغام آموزش پزشکی و بهداشت و درمان می‌تواند مشکل‌زا باشد.


وضعیت آموزش پزشکی در کشور وضعیت آموزشی کشور آموزش پزشکی در کشور

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها