کمبود استاد در رشته اتاق عمل و تحصیل 20 هزار دانشجو در این رشته

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   13 آبان 1392-04 November 2013بازدید 662کمبود استاد در رشته اتاق عمل و تحصیل 20 هزار دانشجو در این رشته

دبیر بورد رشته اتاق عمل در کشور با اشاره به کمبود 200 تا 250 نفری اعضای هیات علمی در این رشته، گفت: در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در دو مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته رشته اتاق عمل و در 54 دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس دانشگاهی خبرکزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر حسن فرحمند در مراسم بزرگداشت تکنولوژیست‌های جراحی که به مناسبت روز جهانی اتاق عمل در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: کارشناسی اتاق عمل در سال 1386 در جلسه شواری عالی برنامه‌ریزی تصویب شد و از آن تاریخ به بعد سالیانه حدود 1000 تا 1200 نفر کارشناسی پیوسته و حدود 300 دانشجوی کارشناسی ناپیوسته در کشور پذیرفته می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در 54 دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، تصریح کرد: تاکنون از دو دوره کارشناسی ناپیوسته و یک دوره پیوسته فارغ‌التحصیل از رشته اتاق عمل داشته‌ایم، همچنین پس از راه‌اندازی دوره کارشناسی این رشته با توجه به بازدیدهای انجام شده از 25 دانشگاه مشخص شد افرادی که به عنوان مدرس رشته اتاق عمل فعالیت می‌کردند، به تدریج بازنشست شدند، در نهایت برای تدریس به این دانشجویان از کارشناسان پرستاری استفاده شد.

این عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: از آنجا که اساس کار این افراد اتاق عمل نبود و آنها در دوران تحصیل فقط یک واحد درسی از این رشته را سپری کرده بودند، بنابراین برای رفع کمبودها تصمیم گرفته شد، شرایطی فراهم شود که دانشجویان رشته اتاق عمل بتوانند از افرادی به عنوان مدرس و هیات علمی این رشته استفاده کنند که تحصیلات مرتبط را داشته و توانایی آموزش علمی و عملی این رشته را دارا باشند.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان اتاق عمل پس از فارغ التحصیلی حدود 200 عمل جراحی را اسکراب کرده اند، گفت: بنابراین از توانایی بالایی نیز برای آموزش در این رشته برخوردارند، بر این اساس پیگیر راه‌اندازی دوره کارشناسی ارشد بودیم که به همت همکاران در وزارت بهداشت برنامه نهایی کارشناسی اتاق عمل در شورای عالی برنامه‌ریزی با حضور وزیر وقت به تصویب رسید و به یاری خدا دانشگاه‌های علوم پزشکی بزرگ و آنهایی که دارای رشته‌های جراحی‌های تخصصی هستند از سال آینده با بازدید هیات بورد می‌توانند از این رشته برخوردار شوند.

فرحمند با اشاره به بازنگری برنامه کارشناسی این رشته، اظهار کرد: امیدواریم در شواری عالی این بازنگری مورد تصویب قرار بگیرد و برای مقطع کارشناسی ارشد با توجه به کمبود 200 تا 250 نفری اعضای هیات علمی، هدفمان این است که تامین نیروی مدرس دانشگاه را داشته باشیم؛ بر این اساس به نظر می‌رسد دانشگاه‌های بزرگ متقاضی پذیرش دانشجو در این سطح از رشته اتاق عمل، می‌توانند با حدود 10 نفر این کار را ادامه دهند.

وی در خصوص وضعیت بازار کار فارغ‌التحصیلان رشته اتاق عمل، اظهار داشت: چنانچه فارغ‌التحصیلان رشته اتاق عمل بتوانند از مراحل دانشگاهی عبور کنند، ما آنها را وارد دانشگاه و فضای آموزش خواهیم کرد، در غیر اینصورت با توجه به برنامه و گرایشی که برای آنها در نظر گرفته شده به عنوان سر اسیسنت یا دستیار جراح در بیمارستان‌هایی که رزیدنت و انترن دانشگاهی ندارند، می‌توانند مشغول به کار شوند.

در ادامه این مراسم دکتر شعبان علیزاده، معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده پیراپزشکی با اشاره به روز جهانی اتاق عمل، گفت: اتاق عمل به عنوان حرفه‌ای بسیار تاثیرگذار و به لحاظ دارا بودن پیشینه تاریخی در دنیا به عنوان یکی از رشته‌های مهم شناخته می‌شود. با توجه به پیشرفت‌های فراوان در دنیای امروزی، اتاق عمل و جراحی از جایگاه بسیار خوبی در کشور برخوردار است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وجود افراد پیشتاز در زمینه مدیریتی و هیات علمی همچنین دانشجویان علاقه‌مند در رشته اتاق عمل سبب می‌شود، آینده روشنی برای این رشته پیش‌بینی شود.


استاد رشته اتاق عمل رشته اتاق عمل آمار تحصیل در رشته اتاق عمل

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

بازنگری تایید مدارک پزشکان ایرانی شاغل در روسیه و اروپا

اخبار روزنامه ها