درد دل‌ جمعی از دانش‌آموختگان علوم پزشکی تهران و چند توصیه به مسئولان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   18 آبان 1392-09 November 2013بازدید 535درد دل‌ جمعی از دانش‌آموختگان علوم پزشکی تهران و چند توصیه به مسئولان

بی‌شک نمی‌توان ورود بهترین‌ها و رتبه برترهای هر آزمون سراسری به دانشگاه علوم پزشکی تهران را منکر شد، دانشگاهی که با جذب نخبگان کشور در عرصه علوم پزشکی مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و باید علاوه بر جذب به نخبه پروری و شکوفایی استعدادها بپردازد.

اما با این حال این دانشگاه در کنار مزیت‌هایی چون برخورداری از اساتید برجسته، امکانات آموزشی مناسب و رتبه علمی بالا شاید مشکلاتی هر چند ریز و درشت دارد که به دلیل برتر بودنش در عرصه علمی بیشتر مورد توجه است و انتظار ایجاد می‌کند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هر چند تحصیل در این دانشگاه را افتخاری در زندگی خود می‌دانند اما مشکلاتی هم وجود داشته است که نمی‌توانند به راحتی از آن عبور کنند و امیدوارند با مطرح کردنش دیگر این دسته از مشکلات هر چند کوچک برای نسل بعدی آموزشی کشور وجود نداشته باشد، شاید بیش از هر مشکلی در میان دانشجویان این دانشگاه کمبود فضای آموزشی مطرح باشد.

کمبود فضای آموزشی یکی از مهم‌ترین مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران است

سمیه کمبوه دانش آموخته رشته بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل شدن از بزرگترین دانشگاه کشور را مایه افتخار خود می‌داند و می‌گوید: همان طور که دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله دانشگاه‌های مادر کشورمان محسوب می شود، اما باید در کنار آن به کمبودها و مشکلات این دانشگاه توجه شود و نباید گمانمان بر این باشد که هیچگونه کمبودی در دانشگاه احساس نمی‌شود.

این دانشجوی ورودی 87، دانشگاه علوم پزشکی تهران را از لحاظ برخورداری ازامکانات رفاهی و آموزشی در مقایسه با سایر دانشگاه‌های کشور در سطح متوسط ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: با توجه به اینکه این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های کشور محسوب می شود، با این وجود کمبود فضای آموزشی و عدم نظارت بر نظافت سرویس‌های بهداشتی یکی از مهم ترین دغدغه و مشکلات دانشجویان و اساتید رشته بهداشت است.

انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران از تهران، موجب تنزل کیفیت آموزشی این دو دانشگاه شد

به اعتقاد محمد عزیزی از دیگر دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران هرچند، سطح کیفیت آموزشی دانشگاه خوب است و با ادغام دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران با یکدیگر در ارتقای سطح کیفیت آموزشی این دانشگاه بسیار تاثیر گذاشت، اما متاسفانه جدایی از یکدیگر موجب افت کیفیت آموزشی دانشگاه شده است.

این دانش آموخته رشته پرستاری در خصوص مشکلات این دانشگاه، می‌گوید: در خصوص تعداد اساتید، هیچگونه کمبودی در طی مدت تحصیلی به ویژه بعد از ادغام احساس نشد، اما در برخی از دروس اساتید با مدرک کارشناسی ارشد در حال آموزش دانشجویان بودند، که البته با وجود محترم بودن آنان نباید دانشگاه اجازه تدریس به آنان را بدهد.

امیدواریم ناهماهنگی‌ها در بخش اداری دانشگاه به‌زودی برطرف شود


عاطفه تحول گر یکی دیگر از دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن رضایت از تمام اساتید این دانشگاه، می‌گوید: وجود ناهماهنگی در بخش‌های اداری دانشگاه موجب سردرگمی دانشجویان می شود، البته امیدوار هستم که به‌زودی برای دانشجویان جدیدالورود این مشکل برطرف شود.

این دانشجوی رشته تغذیه، کیفیت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران را در مقایسه با سایر دانشگاه‌های کشور در سطح بسیار خوبی ارزیابی می‌کند و در خصوص آینده شغلی رشته تغذیه، می‌گوید: رشته تغذیه در کشور از جایگاه مشخصی برخوردار نیست، و این موضوع موجب نگرانی دانشجویان این رشته برای یافتن شغل در آینده نه چندان دور می‌شود، در کنار آن دانشجویان نیز باید به رشته‌ها احترام بگذارند، که این امر در یافتن جایگاه مناسب رشته‌ها در کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد.

عدم استقبال از فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشجویان

امیر حسین شریفی از دیگر دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران، می‌گوید: با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران از برترین دانشگاه‌های کشور و همچنین از مراکز نخبه پرور کشورمان محسوب می‌شود، با این وجود شاهد کمبود و مشکلات بسیاری در این دانشگاه بودیم.

این دانشجو عدم رسیدگی به فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشجویان را از مهم‌ترین مشکلات دانشگاه عنوان می‌کند و می‌افزاید: در سایر کشورها با سپردن پروژه تحقیقاتی به دانشجویان از دستاورد آنان در جهت ارتقای سطح سلامت جامعه استفاده می‌شود، در حالی که در کشورمان دانشجویان بعد از ارایه پایان نامه نتایجشان فراموش می‌شود و پروژه‌ها فقط حالت تعریف شده دارند، در حالی که توجه به پایان‌نامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان می‌تواند بسیارکاربردی باشد.

این دانشجوی ورودی سال 1385 در خصوص آینده شغلی رشته داروسازی، می گوید: این رشته از آینده شغلی بسیار خوبی در مقایسه با سایر رشته‌های پزشکی برخوردار است، علاوه بر آن از نظر تحقیقاتی بسیار گسترده است و دانشجویان در صورت علاقه می‌توانند از این فرصت برای پیشرفت خود استفاده کنند.

دانشگاه باید از فرصت‌ها برای ارتقای کیفیت آموزشی بهره لازم را ببرد


مرتضی برومندی یک دیگر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص سطح کیفیت آموزشی این دانشگاه، می‌گوید: دانشگاه علوم پزشکی تهران از لحاظ کیفیت آموزشی در سطح متوسطی قرار دارد و باز هم فرصت و نیروی کافی برای بهتر شدن را دارد، به شرط اینکه پتانسیل‌های خود را در راستای ارتقای کیفیت آموزشی به نحو احسن به کار برد.

این دانش آموخته رشته بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه دانشگاه باید از استعدادها و دستاوردهای دانشجویان استقبال کند، می‌گوید: دانشگاه از فضای آموزشی کافی برخوردار است، اما در کنار این موضوع باید از این فرصت به منظور ارتقای سطح علمی دانشجویان استفاده کنند که هم به نفع مردم و هم به سود خودشان خواهد بود.

نمای ساختمان دانشگاه به نوعی شکل قدیمی به خود گرفته که باید به آن رسیدگی شود

مسعود عظیم زاده یکی دیگر از دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران، این دانشگاه را در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور از لحاظ برخورداری از امکانات، خوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران حرف اول را در کشور می‌زند و در کنار آن دانشگاه نخبه پروری است، نمای ساختمان دانشگاه به نوعی شکل قدیمی به خود گرفته که باید به آن رسیدگی شود.

حال با فارغ التحصیل شدن این دانش آموختگان از دانشگاه علوم پزشکی تهران که در واقع آغازگر ورود آنها به بازار کار و روند خدمت رسانی به مردم خواهد بود، فراهم کردن بسترهای مناسب به منظور جذب و بکارگیری آنها در جهت ارتقای سطح کیفی جامعه از سوی مسوولین ضروری به نظر می‌رسد.


مشکلات دانش آموختگان دانشگاه تهران مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی تهران

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها