دلایل علاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   10 آذر 1392-01 December 2013بازدید 632دلایل علاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکیعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه علت اصلی علاقه دانشجویان به ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی تفاوت درآمدی بین متخصصان و پزشکان عمومی است، گفت: یکی از عوامل این تفاوت فرهنگی علاقه مردم برای مراجعه به متخصصان است.

دکتر رئیس کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه این تفاوت درآمدی در رشته‌های تخصصی مختلف در علوم پزشکی نیز مشهود است، اظهار کرد: یکی از دلایلی که دانشجویان رشته پزشکی به اخذ تخصص ترغیب می‌شوند، شرایط فرهنگی حاکم در جامعه است، چرا که مردم ایران تمایل دارند حتی برای درمان بیماری‌های ساده نیز به متخصصان مراجعه کنند که این امر باعث افزایش هزینه‌های درمانی نیز می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این فرهنگ اشتباه در جامعه باعث شده که پزشکان عمومی به تدریج جایگاه خود را در جامعه از دست دهند، تصریح کرد: در واقع محل اول مراجعه مردم برای درمان باید پزشکان عمومی باشند، اما این فرهنگ اشتباه مراجعه به متخصص باعث افزایش هزینه درمان افراد و همچنین کشور می‌شود.

رییس کریمی افزود: بدلیل آنکه آموزش‌هایی که در دوره پزشکی عمومی ارائه می‌شود برای نیازهای جامعه کافی نیست، همچنین فرهنگی بر جامعه حاکم است که افراد رجوع به مراکز تخصصی پیچیده را ترجیح می‌دهند، بنابراین هزینه‌های درمانی سنگینی بر دولت تحمیل می‌شود و علاوه بر آن تفاوت‌های درآمدی نیز روز به روز افزایش می‌یابد که همین امر باعث می‌شود دانشجویان پس از فارغ التحصیلی رغبت نکنند به عنوان پزشک عمومی وارد حیطه کار شوند و اکثرا در رشته‌های تخصصی ادامه تحصیل می‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین ضمن اشاره به اینکه در طرح «استاد تمام وقتی» برای جبران اختلاف درآمدی استادانی که به شکل تمام وقت در بیمارستان‌های آموزشی مشغول به کار هستند، پیشنهاد شد تا در کنار بیمارستان‌های آموزشی ساختمان پزشکان نیز تاسیس شود، خاطر نشان کرد: این طرح در بیمارستان شریعتی انجام شد که البته نتیجه بخش نبود.

رییس کریمی با تاکید بر اینکه استفاده از مطب‌های خصوصی در کنار بیمارستان‌های آموزشی امری امکانپذیر است، تصریح کرد: البته این طرح لازم است با تعداد کم دانشجو صورت بگیرد، چرا که بیماری که هزینه درمان خصوصی می‌پردازد، توقع دارد که توسط پزشک به طور مستقیم مورد معاینه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح با در نظر گرفتن برخی شرایط ممکن است، افزود: مطب‌های خصوصی استادان نیز می‌تواند به عنوان محل آموزشی تعریف شود، اما نه به شکلی که بیمارستان‌های آموزشی عمل می‌کنند، بلکه این مطب‌ها تنها برای آموزش یک یا دو دانشجو مناسب هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از مطب‌های خصوصی نیز نسبت به بیمارستان‌های آموزشی از فضا و امکانات بهتری جهت آموزش دانشجو برخوردارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه ادغام دو بخش آموزش پزشکی و درمان هر دو بخش را تحت الشعاع قرار داده است، اظهار کرد: در بیمارستان‌های آموزشی و در نظام ادغام شده بیش از درمان، آموزش تحت تاثیر قرار گرفته است.


علت علاقه دانشجویان به رشته های پزشکی رشته های پزشکی دلیل علاقه دانشجویان به رشته های پزشکی

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

بازنگری تایید مدارک پزشکان ایرانی شاغل در روسیه و اروپا

اخبار روزنامه ها