مدیرگروه آناتومی دانشگاه علومپزشکی : اجساد مجهول‌الهویه دراختیار دانشگاه ها قرارگیرند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / پزشکیارسال شده در   23 آذر 1392-14 December 2013بازدید 411مدیرگروه آناتومی دانشگاه علومپزشکی : اجساد مجهول‌الهویه دراختیار دانشگاه ها قرارگیرندرئیس مرکز قطب آناتومی با اشاره به اینکه مهمترین مشکل موجود در آموزش آناتومی، کمبود جسد در دانشگاه‌های علوم پزشکی است، گفت: جسدهای مجهول و بلاوارث علی القاعده باید در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گیرند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از :
دکتر اسفندیاری در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه درس آناتومی از حدود 20 سال پیش تا به امروز روند رو به رشدی را طی کرده است، تصریح کرد: تنها مشکل علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت ارائه صحیح درس آناتومی و علوم تشریحی این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنان برای تحویل اجساد مجهول الهویه و بلاوارث از پزشکی قانونی دچار مشکل هستند.

مدیر گروه آناتومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر اینکه این دانشگاه از سال 80 تا کنون با مشکل جدی کمبود جسد مواجه بوده است، خاطرنشان کرد: در این چند سال به ندرت جسد مجهول الهویه به دانشگاه تحویل داده شده است و این در حالیست که به عنوان مثال در استان تهران حدودا هر هفته 100 جسد بدون هویت تحویل پزشکی قانونی داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تحویل و بخش اجساد بدون هویت و بلاوارث بین دانشگاه‌های پزشکی موجب می‌شود، دانشگاه‌ها از این نظر بی‌نیاز شوند و کیفیت ارائه درس آناتومی افزایش یابند، اظهار کرد: طبق فرم جهانی در این زمینه هر چهار دانشجو باید روی یک جسد آموزش ببینند و این در حالیست که از سال 80 تا به امروز تعداد اجسادی که به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تحویل داده شده، مطابق این استانداردها نبوده و خیلی کم است.

اسفندیاری در ادامه با بیان اینکه تمرین دانشجویان در کلاس‌های عملی آناتومی با شرایط بهتر می‌تواند در نهایت به ارتقاء سطح سلامت منجر شود، افزود: اما در صورتی که امکان تمرین و کسب تجربه به روی بافت انسانی برای دانشجویان تامین نشود، الزاما این دانشجویان مجبور می‌شوند تجربه‌های لازم را روی بیمار به دست آورند که این امر در نهایت به گسترش بیماری می‌انجامد.

وی با اشاره به اینکه عدم تحویل جسد به دانشگاه‌های علوم پزشکی ظلمی است که در حق این دانشگاه‌ها روا می‌شود، گفت: عدم طرح این مسائل در رسانه‌ها باعث مظلومیت دانشگاه‌های علوم پزشکی شده است.

رئیس مرکز قطب آناتومی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان بارها بر سر شکل ارایه جسدهای بدون ملیت به دانشگاه با سازمان پزشکی قانونی وارد مذاکره شده است، اظهار کرد: در حال حاضر سازمان پزشکی قانونی گرایشی به انجام این عمل ندارد و لازم است در این زمینه فرهنگ سازی مناسب انجام شود.

اسفندریاری در ادامه با اشاره به اینکه نقش بافت انسانی در ارائه درس آناتومی با سایر امکانات آموزشی مثل مولاژ قابل جایگزینی نیست، خاطرنشان کرد: کار روی بافت‌های حیوان‌های مشابه به جای تمرین روی جسد انسان امری غیرقابل قبول است، زیرا دانشجو باید با آناتومی بدن انسان آشنایی داشته باشد.

وی افزود: همچنین استفاده از مولاژ نیز نمی‌تواند جایگزین جسد باشد، به ویژه در دوره‌های پزشکی تخصصی نیز دانشجویان اگر تجربه کافی برای جراحی و تشریح را کسب نکنند، باعث می‌شود کار درمان بیماران با دشواری مواجه شود.

مدیر گروه آناتومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در کنار استفاده از جسدهای بدون هویت می‌توان از اجساد افرادی نیز استفاده کرد که خود به اهدای جسد تمایل دارند، تصریح کرد: اگر بحث اهداف جسد نیز از سوی مسئولان پذیرفته شود و در جامعه نیز فرهنگ سازی مناسب انجام دهند، این مساله نیز می‌توان یک منبع مناسب جهت تامین نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی به جسد باشد.


گروه آناتومی آناتومی پزشکی آناتومی چیست؟ آناتومی پزشکی چیست؟

احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های هند

ثبت نام برای المپیاد علمی دانشجویان پزشکی تا ۲۹ آبان ماه ادامه دارد

جزئیات کنکورهای ارشد و دکتری گروه پزشکی سال ۹۶ اعلام شد

نتایج نهایی پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون های بین المللی برای گروه پزشکی از ۵ مهر

نتایج آزمون دستیاری امشب منتشر می‌شود/اعلام نتایج دکتری در مهرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

آموزش پزشکی برای اولین بار ترکیبی شد/ ارائه مجازی دروس نظری

جزئیات آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی اعلام شد

نتایج آزمون دستیاری منتشر شد/ آغاز ثبت نام از سوم مهر

نتایج آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تا ۲ روز آینده اعلام می شود

بانک سوال در همه رشته های علوم پزشکی ایجاد می شود

تعویق اعلام نتایج دکتری پزشکی / قطعی سرورهای مرکز سنجش پزشکی

انتقال ۹۹ دانشجوی ایرانی به داخل کشور در گروه علوم پزشکی

آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۱۸ شهریور برگزار می شود

اخبار روزنامه ها