توان علمی و آموزشی معلمان، مدیران و دانش آموزان ارزشیابی می شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانش آموزیارسال شده در   14 آبان 1391-04 November 2012بازدید 1422توان علمی و آموزشی معلمان، مدیران و دانش آموزان ارزشیابی می شودرئیس مرکز سنجش و ارزیابی تحصیلی وزارت آموزش و پرورش گفت: توان علمی و آموزشی معلمان، مدیران و دانش آموزان از سال تحصیلی جاری از طریق سامانه آنلاین(برخط) ارزشیابی، سنجش می شود.به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از ایرنا ، عبدالامیر عرفی روز یکشنبه با بیان اینکه این ارزشیابی در طول سال تحصیلی صورت می گیرد، افزود: در این ارزشیابی یک سوال در سامانه یاد شده قرار می گیرد و دانش آموزان در صورت دسترسی به اینترنت به صورت داوطلبانه به این سامانه ورود یافته و به سووالات پاسخ خواهند داد و پاسخ سووالات در همان لحظه تصحیح و نتایج اعلام خواهد شد.

عرفی با بیان اینکه این ارزشیابی فقط به دانش آموزان اختصاص ندارد، گفت: در این ارزشیابی توان علمی و آموزشی معلمان و سطح آگاهی علمی و تجربی مدیران ستادی و استانی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به راه اندازی بانک سووالات امتحان نهایی در سامانه برخط ارزشیابی، گفت: در بخش بانک سووالات، سوالات آزمون های استخدامی، آزمون های ورودی مدارس نمونه دولتی، سمپاد، تیزهوشان و همچنین آزمون اعزام به خارج فرهنگیان نیز بارگذاری و سوالات در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

عرفی تاکید کرد البته بانک سووالات که هم اکنون در پایه دوم متوسطه فعال شده به تدریج در سایر دوره های تحصیلی ابتدایی و راهنمایی نیز توسعه خواهد یافت.

به گفته وی، ارزشیابی مستمر از سوالات این سامانه می تواند الگوی مناسبی برای طراحی سوال معلمان ابتدایی بخصوص پایه ششم ایتدایی و سایر پایه های مقطع راهنمایی باشد.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت: همچنین در این سامانه درباره اعتبار و روایی سوال، تحقق اهداف آموزشی، میانگین پاسخ دهی دانش آموزان به سووالات و علت عدم پاسخگویی به برخی از سووالات، از دانش آموزان پرسش می شود.

عرفی گفت: در دی ماه امسال سووالات دروس تاریخ ایران و جهان، فیزیک و شیمی پایه سوم دبیرستان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و نتایج آن در اختیار استان ها قرار گرفته و در خردادماه نیز سوالات تمام دروس پایه سوم متوسطه ارزشیابی می شود.

وی ادامه داد: در وزارت آموزش و پرورش در راستای تداوم تحول در نظام آموزشی و پیگیری راهکارهای اجرایی که در این سند آمده است، در مرکز سنجش برای ارزشیابی مطلوب به عنوان زیربنای تحول آموزشی، سامانه آنلاین ارزشیابی راه اندازی شد.

عرفی اضافه کرد: این سامانه اکنون به سمتی می رود که در کوتاه مدت بتواند ارزشیابی را به عنوان عامل اساسی در ایجاد تحول در نظام آموزشی و کیفیت آموزش و پرورش توسعه داده و تقویت کند.

عرفی با بیان اینکه این سامانه دارای ظرفیت هایی از جمله بانک سووالات امتحانات نهایی است، گفت: ظرفیت های موجود در این سامانه می تواند در بخش های مختلف آموزشی و نظارتی، ورود یافته و ازسوی دیگر با برگزاری ارزشیابی مختلف و برگزاری آزمون به توسعه آزمون های استاندارد و ورود به بحث کیفیت آموزشی بپردازد.

عرفی افزود: همچنین با استقرار این سامانه به بررسی میزان تحقق برنامه های آموزش و پرورش در بعد آموزشی و پرورشی می پردازیم.توان علمی آموزشی معلمان مدیران دانش آموزان ارزشیابی
اخبار روزنامه ها