ورود شیر به مدارس با پای لنگان و اجرای طرح توزیع شیر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانش آموزیارسال شده در   10 آذر 1392-01 December 2013بازدید 341 ورود شیر به مدارس با پای لنگان و اجرای طرح توزیع شیر

طرح توزیع شیر در مدارس، امسال با اما و اگر‌هایی همراه است و به‌علت کمبود اعتبار تا پایان امسال تنها ۳۰نوبت شیر رایگان بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود و توزیع نوبت‌های بیشتر در گرو‌ تأمین اعتبار است.


به فاصله یک روز کاری از اعلام رئیس‌جمهور مبنی بر اجرای طرح توزیع شیر رایگان بین دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری، آموزش و پرورش شهر تهران دیروز آیین نمادین آغاز طرح توزیع شیر رایگان را برگزار کرد که به گفته مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تا پایان امسال تا سقف 30نوبت شیر بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از :
به گفته اسفندیار چهاربند با شروع طرح توزیع شیر در مدارس، دانش‌آموزان هفته‌ای 2نوبت شیر دریافت می‌کنند و توزیع نوبت‌های بیشتر در گرو تأمین اعتبار است و اگر اعتبار تخصیص داده شده افزایش یابد تعداد نوبت‌های توزیع شیر نیز افزایش می‌یابد. وی در پاسخ به پرسش همشهری درباره جمعیت هدف در سال تحصیلی جاری گفت: جمعیت هدف، نوآموزان پیش دبستانی، دانش‌آموزان دختر و پسر دوره اول و دوم دبستان و دوره اول متوسطه هستند و شیر در مهدهای کودک توزیع نمی‌شود، زیرا جزو این طرح نیستند.

شیر هم آب رفت

شیر از دیروز به مدرسه رفت البته فقط به یک مدرسه، ولی آنطور که معاون وزیر آموزش و پرورش وعده داده شیر از 16آذر در همه مدارس کشور توزیع می‌شود، البته شیر بی‌یال و کوپال به مدرسه می‌رود و هر لحظه احتمال دارد به‌علت کمبود اعتبار یا مشکل از سوی کارخانه‌های تولید‌کننده محصولات لبنی، شیر بازهم گرفتار شود. بر مبنای طرح توزیع شیر رایگان که از سال79 در کشور اجرا می‌شود هر دانش‌آموز تحت پوشش می‌بایست در طول یک سال تحصیلی 70نوبت شیر 200سی‌سی دریافت کند.

این شیر در مناطق قابل دسترسی و مناطق شهری به‌صورت پاستوریزه و در مناطق روستایی و غیرقابل دسترس به‌صورت استریل توزیع می‌شود. طی چند سال اخیر همواره در مورد جمعیت هدف،چالش وجود داشته است . ‌برخی مهدهای کودک و دانش‌آموزان دبیرستانی را مشمول این طرح نمی‌دانند، گروه دیگر می‌گویند دانش‌آموزان مدارس غیردولتی‌و مهدهای کودک جزو طرح نیستند و برخی هم فقط دانش‌آموزان دبیرستانی را شامل این طرح قلمداد نمی‌کنند.

به هر روی امروزه در بیش از 100کشور جهان، برنامه شیر مدارس اجرا می‌شود و در اکثر کشورها سالانه برای هر دانش‌آموز بین 20 تا 52 کیلوگرم در 100 تا 260 نوبت (200میلی‌گرم در هر نوبت) شیر در مدارس توزیع می‌شود ولی در کشور ما تا 3سال گذشته سالانه تنها 14کیلوگرم در 70نوبت برای هر دانش‌آموز توزیع می‌شد و از سال گذشته به کمتر از 50درصد کاهش یافته است. سال گذشته نیز به‌علت کمبود اعتبارات به‌طور متوسط 25نوبت شیر بین پیش‌دبستانی‌ها، دانش‌آموزان ابتدایی و‌ دوره متوسطه اول توزیع شد.


توزیع شیر در مدارس توزیع شیر توزیع شیر مدارس توزیع شیر در مدارس کل کشور
اخبار روزنامه ها