اصلاح اساسنامه مراكز غيرانتفاعي تا پايان سال جاري

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه غير دولتیارسال شده در   12 اردیبهشت 1390-02 May 2011بازدید 3206


خبرگزاري فارس: وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: اساسنامه مراكز غيرانتفاعي تا پايان امسال اصلاح مي‌شود و بسياري از مشكلات آنان كه در ساختار و سرمايه‌گذاري اوليه است، حل خواهد شد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ديدار با اعضاي هيئت علمي دانشگاه شيراز اظهار داشت: در سال 2010 بيش از 18 هزار مقاله علمي و پژوهشي محققان ايراني در isi به ثبت رسيد، همچنين حدود 21 هزار مقاله علمي ايراني نيز در اسكاپوس نمايه شده است كه روند رو به رشد توليد علمي ايران را به وضوح نشان مي‌دهد.
وي با اشاره به اينكه در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام ISC نيز 27000 مقاله علمي توسط محققان و اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي ايران ثبت شده است، افزود: دانشگاه‌هاي ما متولي توليد علم هستند و روز به روز بر شدت اين توليد افزوده مي‌شود ولي مشكل اصلي دانشگاه‌ها با بخش صنعت، عدم ارتباط ارگانيك بين اين دو بخش است.
وزير علوم خاطرنشان كرد: رشد توليد علم در ايران به طور متوسط در مقايسه با ساير كشورهاي اسلامي 18 برابر و در مقايسه با ساير كشورهاي جهان 11 برابر است.
دانشجو گفت: پس از توليد علم در دانشگاه اين وظيفه بخش صنعت است كه از اين علم محصول توليد كند كه البته لازمه اين امر باور داشتن دانشگاه و به صرفه بودن توليد محصول با اين روش است.

وي ضمن اشاره به طرح آمايش سرزمين و توسعه آموزش عالي براساس اين طرح اظهار داشت: با اجراي اين طرح توسعه آموزش عالي براساس نيازها و واقعيات صورت مي‌گيرد و ديگر رشد انفعالي نخواهيم داشت.
وزير علوم در بخش ديگري از سخنان خود به رشد بي‎رويه مراكز آموزش عالي غيرانتفاعي در كشور اشاره كرد و گفت: مشكل اين مراكز كه خيلي بي‌رويه در مناطق مختلف كشور فعاليت مي‌كنند بالا و پايين بودن شهريه نيست بلكه در ايجاد ساختار و سرمايه‌گذاري اوليه مشكل دارند كه در صورت تامين آن، دولت نيز به آنها كمك مي‌كند و ان‎شاءالله با اصلاح اساسنامه اين مراكز تا پايان سال، بسياري از مشكلات آنان حل مي‌شود.
وي همچنين با تاكيد بر انگيزه بالاي اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي كشور در انجام امور علمي و پژوهشي گفت: علي‎رغم عدم تخصيص بودجه مناسب تجهيزات آزمايشگاهي در هشت سال گذشته و نيز تحريم‌هاي مختلفي عليه كشورمان اعمال شده، دانشمندان ما مثلاً در زمينه شيمي بيشترين مقالات داخلي و خارجي را منتشر كرده‌اند و همچنين در ديگر زمينه‌هاي علمي نيز پيشرفت‌هاي شگرفي داشته‌ايم.
دانشجو در خصوص لزوم استفاده دانشگاه‌ها از امكانات يكديگر اظهار داشت: براي استفاده بهينه از تجهيزات آزمايشگاهي معاونت پژوهشي و فناوري وزارت علوم طرحي تحت عنوان شبكه آزمايشگاه‌هاي كشور تهيه كرده كه براساس آن، هر دانشگاهي با پرداخت حق عضويت مي‌تواند از امكانات آزمايشگاهي ساير دانشگاه‌ها استفاده كند.


اصلاح اساسنامه مراكز غيرانتفاعي

آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دوره های مجازی دانشگاه آزاد

تکمیل ظرفیت کنکورهای ارشد و دکتری دانشگاه آزاد آغاز شد

ظرفیت پذیرش دانشجو در ۲ هزار و ۵۰۰ رشته محل دانشگاه آزاد صفر شد

رتبه ۱۷ عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ارتقا یافت

اعلام نتایج پذیرش در ۲ آزمون دانشگاه آزاد/ثبت نام از شنبه آغاز می شود

قانون جدید درباره اساتید بازنشسته/ اعلام شرایط تمام وقت شدن

شرط پرداخت یارانه تغذیه به مراکز دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

افتتاح پژوهشگاه‌ و دانشکده‌مهندسی‌ تهران‌ شمال‌ دانشگاه‌ آزاد

رتبه بندی موسسات غیرانتفاعی نهایی شد/نتایج طی هفته آینده اعلام می شود

توسعه خدمات مشاوره به دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی ایران

پذیرش ۹ دانشگاه غیرانتفاعی صفر شد/ حذف ۳۸ کدرشته محل

۷۸۰ رشته محل دانشگاه آزاد تأیید شد/ انتشار جدول رشته های مجاز

تصویب رشته جدید مشروط به جذب عضو هیأت علمی شد

همه رشته های دانشگاه آزاد مجوزدار شدند/ پذیرش قانونی است

بیش از ۳ هزار عضو هیات علمی تا ۳ ماه آینده در دانشگاه آزاد جذب می شوند

اخبار روزنامه ها