المپياد علمی زمين‌شناسی برای نخستين بار در كشور برپا می شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مسابقات المپيادارسال شده در   19 تیر 1391-09 July 2012بازدید 1406

المپياد علمی زمين‌شناسی برای نخستين بار در كشور برپا می شود


خبرگزاری آریا-به دنبال نشست شوراي برنامه‌ريزي المپياد علمي دانشجويي كشور، المپياد علمي زمين‌شناسي براي نخستين بار در كشور برگزار خواهد شد.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا، جواد حاتمي رئيس مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبار‌سنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي و نايب رئيس شوراي برنامه‌ريزي المپياد علمي دانشجويي كشور از برگزاري المپياد علمي زمين‌شناسي طي سال جاري خبر داد و گفت: به دنبال نشست شوراي برنامه‌ريزي المپياد علمي دانشجويي كشور، درخواست همكاري مركز المپياد با سازمان زمين‌شناسي و اكتشافات‌معدني كشور به منظور برگزاري المپياد علمي زمين‌شناسي، مورد بررسي و تصويب قرار گرفت.
حاتمي، افزود: مقدمات برگزاري المپياد علمي زمين‌شناسي براي سال آتي و در هيجده المپياد علمي دانشجويي كشور در نظر گرفته شده است.
لازم به ذکر است ششمین المپیاد جهانی دانش‌آموزی در رشته زمین‌شناسی كه هر ساله در یکی از کشورها برگزار می‌شود، امسال در آرژانتین برگزار شد و مقرر شده سال ۲۰۱۳  المپیاد زمین‌شناسی در کشور هند برگزار شود.
گفتني‌ست، المپیاد جهانی علوم زمین (International Earth Science Olympiad) یا به اختصار (IESO) مسابقه سالانه‌ای است که برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان برگزار می‌شود و اولین بار در سال ۲۰۰۴ برگزاری این مسابقات را کره جنوبی پیشنهاد کرد كه در سال ۲۰۰۷ در همین کشور المپیاد مذکور برگزار شد.
لازم به ذكر است، در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب فیلیپین، تایوان، اندونزی، ایتالیا و ژاپن میزبان المپیاد بودند ولی در سال ۲۰۱۲ به دلیل وقوع سونامی در ژاپن این مسابقات به آرژانتین منتقل شد.
IESO به عنوان یکی از مهمترین فعالیت‌های سازمان بین‌المللی آموزش علوم‌زمین (InternationalGeoscience Education Organization) یا به اختصار (IGEO) بوده و تمام کشورهای جهان را تشویق می‌کند در ساختار آموزشی خود این المپیاد را گنجانده و از دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در آن حمایت کنند تا دانش‌آموزانی که برنده مسابقات ملی خود شده‌اند برای شرکت در این المپیاد دعوت شوند.
يادآور مي‌شود، متاسفانه در ایران در اکثر رشته‌ها المپیاد کشوری برگزار می‌شود ولی متاسفانه تاكنون در مورد علوم‌زمین اینگونه نبوده، كه بر همين اساس به منظور تشویق دانش‌آموزان و گسترش علم زمين‌شناسي در کشور، المپیاد علمي زمين‌شناسي در ایران برگزار خواهد شد.
شايان ذكر است، تاكنون گروه‌هاي‌ زمين‌شناسي دوره‌هاي متوسطه در سراسر كشور اقدام به برگزاري المپياد زمين‌شناسي به‌طور آزمايشي در سطح استان‌هاي خود كرده‌اند، كه اميد است اين روند منجر به گسترش علم زمين‌شناسي و ايجاد انگيزه براي فراگيري اين دانش در ميان جوانان كشورمان شود.المپياد علمی زمين‌شناسی المپیاد

افتتاحیه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور

آغاز به کار سیزدهمین المپیاد دانشجویی پسران

پنجمین دوره‌ مسابقات سراسری ریخته‌گری دانشگاه علم و صنعت کشور

کسب جایگاه سوم المپیاد جهانی کامپیوتر توسط دانش‌آموزان ایرانی

دختر کرمانی مقام دوم دوازدهمین المپیاد ورزشی در فوتبال دانشجویان سراسر کشور را کسب کردند

مسابقه سخنرانی و فن بیان در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه امیر کبیر

شروع پنجمين دوره مسابقه ملی فناوری نانو

آزمون المپیاد دانشجویی سراسر کشور

تیم های برتر مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

جزئیات بیستمین المپياد علمی دانشجويي‌ كشور

جشنواره هفتم فارابی رتبه اول ندارد

فراخوان طراحی سردر اصلی پردیس بین المللی دانشگاه هنر کرج

شرایط شرکت در بیستمین دوره المپياد علمي دانشجويي كشور اعلام شد

برگزاری مسابقات کشوری سازه‎های ماکارونی در دانشگاه آزاد خرم‎آباد

مراسم اختتاميه ششمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشكي كشور

اخبار روزنامه ها