مسابقات قرآنی کارمندان دانشگاه‌ها از شهریورماه برگزار می شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / مسابقات المپيادارسال شده در   01 شهریور 1391-22 August 2012بازدید 1516
مسابقات قرآنی کارمندان دانشگاه‌ها از شهریورماه برگزار می شود

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت علوم از آغاز مسابقات قرآنی کارمندان دانشگاه‌ها با حضور ۱۶۰۰ نفر از سوم تا پنجم شهریورماه خبر داد که در نهایت ۲۷ نفر از این تعداد در سطح ملی برگزیده خواهند شد.
جلیل دارا مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت علوم در نشست خبری دومین دوره مسابقات قرآنی کارمندان که ظهر امروز (چهارشنبه) در محل وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به اینکه 3 سال از آغاز حرکت همه‌جانبه به لحاظ مخاطب می‌گذرد، گفت: ما سعی کرده‌ایم مجری را از مخاطب جدا نکنیم چون این حرکت، حرکت اسلامی ناب دینی است و بعد ترویجی آن مشهود است.

وی با بیان اینکه در مسابقات و جشنواره‌های قرآن کریم سعی کرده‌ایم دانشگاه را به سمت فضای اصلی اسلامی کردن دانشگاه‌ها با محوریت قرآن پیش ببریم، گفت: این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه همه دانشگاه‌ها به این زمینه وارد شوند که نمونه این حرکت رقابت قرآنی بین کارکنان دانشگاه‌ها است.

دارا با اشاره به 9 رشته رقابتی بین کارکنان دانشگاه‌ها گفت: رقابت در 3 بخش شفاهی، کتبی و پژوهشی است که در بخش شفاهی رشته‌های تلاوت، حفظ کل قرآن، حفظ 20 جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 5 جزء و ترتیل و در رشته کتبی مفاهیم قرآنی و مطالعه حول سیره ائمه اطهار صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته بخش پژوهشی با رشته تحقیق و مقاله عترت برای ورود عترت در فضای دانشگاه، اضافه شده است، به برگزاری مسابقات اساتید تا 2 ماه آینده در دانشگاه بابل اشاره کرد و اظهار داشت: هدف ما تقویت نگاه قرآنی کارمندان که تاثیر بسزایی در سطح فرهنگ قرآنی دانشگاه‌ها دارد است.

*رقابت قرآنی 1600 کارمند

به گفته مدیرکل دفتر امور فرهنگی، برخی از کارمندان شرکت کننده در این مسابقات در سطح ملی رتبه دارند و در این مسابقات حدود 1600 نفر که نیمی از آنها خانم‌ها هستند شرکت کرده‌اند که از این تعداد 1100 نفر در حوزه کتبی و 460 نفر در حوزه شفاهی به رقابت خواهند پرداخت.

دارا با اشاره به حضور کارمندان دانشگاهی از 98 دانشگاه دولتی در این مسابقات گفت: در نهایت 120 نفر از 1600 نفر شرکت‌کننده که سوم تا پنجم شهریور ماه در دانشگاه صنعتی شاهرود به رقابت می‌پردازند، برای مرحله ملی دعوت می‌شوند و در نهایت در هر بخش 3 نفر و مجموعا 27 برگزیده خواهیم داشت.

*ثبت 400 ایده برتر فرهنگی در دبیرخانه مجازی

وی با اشاره به جشنواره مجازی ایده‌های برتر فرهنگی نیز گفت: ظرفیتی را ایجاد کرده‌ایم که خلاقیت دانشجویان را به نوعی بروز دهیم و ایده‌های دانشجو و اساتید که از نظر فرهنگی دارای شاخصه‌های است، را به صورت ماهانه جمع‌آوری کنیم و از برترین آنها تقدیر به عمل آوریم.

دارا با اشاره به اینکه تاکنون 400 ایده فرهنگی به دبیر خانه این مسابقات رسیده که 10 مورد آن برگزیده شده است، تصریح کرد: هدف این است که در حوزه فرهنگی دانشجو به عنوان مخاطب خودش را درگیر کند و طرح دهد؛ لذا ما سعی می‌کنیم دبیر خانه دریافت ایده‌ها به نشانی اینترنتی www.iusfestival.org را فعال‌تر کنیم.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی تاکید کرد: از طرح و ایده‌های برتر به طور حتما حمایت خواهیم کرد ولی اجرایش را به حوزه‌های دیگر خواهیم داد.

*اعضای شورای سیاست‌گذاری سراهای قرآنی

دارا در خصوص سراهای قرآنی با اشاره به اینکه در این سراها دانشجو هم مخاطب و هم مجری است گفت: باید از مهر‌ماه در کل دانشگاه‌های کشور این سراها ایجاد شود.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی با اشاره به اینکه در طرح سراهای قرآنی به دنبال ساخت‌و‌ساز مکانی برای این سراها در دانشگاه‌ها نیستیم، گفت: اگر چه نخبگان قرآنی برای ما اهمیت دارند ولی در سراهای قرآنی به دنبال کسانی هستیم که از تفسیر، حفظ و روخوانی قرآنی فاصله زیادتری دارند.

وی در خصوص ترکیب شورای سیاست‌گذاری این سراها اظهار داشت: رئیس دانشگاه به عنوان رئیس شورا، معاون فرهنگی و آموزشی، مدیر فرهنگی، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و یکی از اعضای هیئت علمی، یک کارشناس قرآنی، دبیر کانون عترت و قدرت و دبیر انجمن علمی قرآن، اعضای شورای سیاست‌گذاری سراهای قرآنی هستند که آئین‌نامه آن از سوی معاون فرهنگی وزارت علوم شده است.مسابقات قرآنی کارمندان دانشگاه‌ها مسابقات قرآنی

افتتاحیه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور

آغاز به کار سیزدهمین المپیاد دانشجویی پسران

پنجمین دوره‌ مسابقات سراسری ریخته‌گری دانشگاه علم و صنعت کشور

کسب جایگاه سوم المپیاد جهانی کامپیوتر توسط دانش‌آموزان ایرانی

دختر کرمانی مقام دوم دوازدهمین المپیاد ورزشی در فوتبال دانشجویان سراسر کشور را کسب کردند

مسابقه سخنرانی و فن بیان در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه امیر کبیر

شروع پنجمين دوره مسابقه ملی فناوری نانو

آزمون المپیاد دانشجویی سراسر کشور

تیم های برتر مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران

جزئیات بیستمین المپياد علمی دانشجويي‌ كشور

جشنواره هفتم فارابی رتبه اول ندارد

فراخوان طراحی سردر اصلی پردیس بین المللی دانشگاه هنر کرج

شرایط شرکت در بیستمین دوره المپياد علمي دانشجويي كشور اعلام شد

برگزاری مسابقات کشوری سازه‎های ماکارونی در دانشگاه آزاد خرم‎آباد

مراسم اختتاميه ششمين المپياد علمي دانشجويان علوم پزشكي كشور

اخبار روزنامه ها