رشته ايران شناسي در دانشگاه گرجستان راه اندازي خواهد شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   22 اسفند 1389-13 March 2011بازدید 2608


رشته ايران شناسي در دانشگاه گرجستان راه اندازي خواهد شد


به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ انبا ـ «احسان خزاعي» رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران طي ملاقاتي كه با خانم پروفسور مانانا سانادزه رييس دانشگاه گرجستان به عمل آورد ، چشم انداز مطالعات ايران شناسي را در اين دانشگاه مثبت ترسيم نمود و در خصوص حمايت از تاسيس رشته ايران شناسي گفت: رايزني فرهنگي سفارت ايران آمادگي دارد تا علاوه بر تجهيز اتاق ايران به امكانات مورد نياز ، نسبت به تامين منابع درسي ، كتب آموزشي و كمك آموزشي ، معرفي اساتيد ايران شناس براي تدريس ، اعزام دانشجويان به ايران براي گذراندن دوره هاي دانش افزايي ، برگزاري نشست هاي ادبي و شب شعر ، برگزاري مسابقات علمي و المپيادهاي زبان فارسي ، برگزاري نمايشگاههاي فرهنگي (كتاب ، صنايع دستي و عكس) و نيز معرفي برخي دانشگاههاي خصوصي ايران به اين دانشگاه براي اجراي پروژه هاي مشترك اقدام نمايد.

مانانا سانادزه رييس دانشگاه گرجستان نيز با اشاره به سابقه روابط تاريخي و فرهنگي ديرينه دو كشور خواستار توسعه همكاري در زمينه علمي شد. دكتر سانادزه گسترش ارتباطات فرهنگي و علمي را در مقايسه با ساير همكاري ها حائز اهميت و داراي اولويت دانست و گفت: من معتقدم ملل ما بايد بر اساس مشتركات تاريخي ، روابط خود را تعريف نمايند. وي انجام پروژه هاي مشترك تحقيقاتي در زمينه ايران شناسي و گرجي شناسي را با همكاري متخصصين ايراني و گرجي را يكي از برنامه هاي آتي اين دانشگاه برشمرد. ايشان با توجه به سابقه ايران شناسي و مطالعه تاريخ ايران در مراكز علمي گرجستان گفت: در نظر داريم در سال آينده فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه را به ويژه در زمينه علوم انساني توسعه دهيم و با همكاري سفارت ايران ، ايران شناسي معاصر را با روش و سبك نوين ارائه نماييم. رييس دانشگاه گرجستان بكارگيري شيوه هاي جديد و به روز را در تدريس دروس و در كليه رشته ها يكي از محوري ترين فعاليت هاي اين دانشگاه برشمرد.

دانشگاه گرجستان يكي از دانشگاههاي معتبر در سطح اين كشور محسوب مي شود كه در سال 2002 ميلادي تاسيس و راه اندازي شده است. اين دانشگاه در سه مقطع كارشناسي،كارشناسي ارشد و دكترا دانشجو مي پذيرد و داراي مركز آموزش مستقلي براي گذراندن آموزشهاي تخصصي و آموزش هاي مهارتي كوتاه مدت مي باشد. دانشگاه گرجستان با بيش از 2000 نفر دانشجو داراي امكانات و تجهيزات لازم دانشگاهي از قبيل كتابخانه ، مركز كامپيوتر ، سالن ورزشي و..... مي باشد.دانشگاه گرجستان
اخبار روزنامه ها