عدم اعتبار مدرک دکتري دانشکده‌هاي اقماري هند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   04 خرداد 1390-25 May 2011بازدید 2824


اعتبار مدارک فوق ليسانس و دکتري دانشکده هاي اقماري در هندوستان به گفته رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در هند معتبر نيست.
محمدحسين کريم در گفتگو با خبرنگار مهر در اين باره گفت: با توجه به رويکرد جديد علمي ايران درباره ارزشيابي دانشگاه‌هاي خارج کشور هيچ دانشکده اقماري در هندوستان براي دوره‌هاي فوق ليسانس و دکتري معتبر نيست. دانشکده‌هاي اقماري توسط برخي افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها، بنيادهاي خيريه يا تشکل‌هاي غيردولتي اداره مي‌شوند که ممکن است خارج از دانشگاه‌ها باشند يا مورد تأييد و وابسته به دانشگاه‌ها هستند اما داخل خود دانشگاه‌ها قرار ندارند.
وي افزود: دوره هاي فوق ليسانس و دکتري فقط در دپارتمانها و دانشکده هاي داخل دانشگاههاي معتبر قابل ارزشيابي هستند يعني مدارک دوره هاي فوق ليسانس و دکتري دانشکده ها و دپارتمانهاي خارج از دانشگاههاي معتبر نيز ارزشيابي نخواهند شد.
به گفته رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در هند و شبه قاره، دانشکده هاي اقماري در جنوب هندوستان قابل مشاهده هستند اما در دانشگاههاي شمالي هندوستان دانشکده اقماري وجود ندارد و در اين مناطق کليه دانشکده ها و دپارتمانها داخل خود دانشگاه هستند.
رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در هند و شبه قاره در يادآوري آخرين فهرست دانشگاههاي معتبر هندوستان از نظر وزارت علوم ايران گفت: 66 دانشگاه هندوستان از نظر ايران معتبر هستند.
محمد حسين کريم خاطرنشان کرد: مقرر شده است مسئولان وزارت بهداشت مانند مسئولان وزارت علوم هر چه سريعتر نسبت به بازنگري فهرست دانشگاههاي معتبر علوم پزشکي هندوستان و همچنين درباره آئين نامه انتقال دانشجويان علوم پزشکي از خارج به داخل کشور اقدام کارشناسي کنند.
وي افزود: بيشترين مشکلات دانشجويي دوره هاي ليسانس در هند مربوط به دانشجويان علوم پزشکي است.
رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در هند با بيان اينکه هم اکنون در برخي شهرهاي هند مانند پونا و بنگلور بيش از 50 درصد کاهش ورود دانشجوي جديد به ويژه در مقطع ليسانس داشته ايم به مهر گفت: در سال 88 حدود 10 هزار دانشجوي ايراني در هند شاغل به تحصيل بوده اند که اين تعداد در سال 89 به 8 هزار دانشجو رسيده و با اطمينان مي گويم که تعداد دانشجويان ايراني در هند تا پايان سال 90 به کمتر از 6 هزار نفر مي رسد.
وي کاهش تعداد دانشجويان ايراني در هند را منجر به کمتر شدن مشکلات دانشجويي در اين کشور براي دانشجويان ايراني برآورد کرد و به مهر گفت: طي دهه گذشته بيشترين کاهش ورود دانشجوي جديدالورود براي دوره ليسانس در هندوستان را در سال 90 داشته ايم که بيشترين کاهش ورود دانشجو مربوط به شهرهاي پونا و بنگلور است.


عدم اعتبار مدرک دکتري دانشکده‌هاي اقماري هند
اخبار روزنامه ها