مشکل جدید دانشجویان ایرانی در هند/ پیشنهاد جدید برای اعتبار دانشگاههای هند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   21 خرداد 1390-11 June 2011بازدید 2580


رایزن علمی ایران در هند و شبه قاره فهرستی شامل 29 دانشگاه علوم پزشکی هند را که در 2 گروه عالی و خوب تقسیم‌بندی شده است به وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده تا در فهرست دانشگاه‌های معتبر هند در زمینه علوم پزشکی بازنگری صورت گیرد.

محمدحسین کریم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر گفت: بر اساس افق‌های سند چشم‌انداز 20 ساله نظام و اهداف نقشه جامع علمی کشور و با توجه به درخواست وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و به دنبال مذاکره با معاونین آموزشی دانشجویی وزارت علوم و بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی هند مورد بازنگری و ارزشیابی جدید قرار گرفته‌اند.

بر اساس پیشنهاد رایزن علمی ایران: 29 دانشگاه علوم پزشکی هند معتبر باشند

رایزن علمی ایران در هند و شبه قاره افزود: بر اساس کارشناسی چند ماهه گذشته حدود 29 دانشگاه علوم پزشکی هند در 2 گروه عالی و خوب ( B و A ) فهرست شده و به وزارت بهداشت ایران پیشنهاد شده‌اند که گروه B در صورت داشتن "کورس ورک" و چاپ مقاله علمی پژوهشی توسط دانشجویان برای دکتری (PHD) و تخصص معتبر خواهد بود.

عدم ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشکده‌های اقماری هند

وی از عدم ارزشیابی دوره‌های تحصیلی علوم پزشکی و تحصیلات تکمیلی غیرپزشکی دانشکده‌های اقماری هند خبر داد و گفت: برخی دانشکده‌های اقماری وابسته در شهر بنگلور و پونا سال گذشته دانشجویان ایرانی را بعضاً با دیپلم فنی حرفه‌ای با واسطه و پول زیاد ثبت نام کرده اما موفق به دریافت تائیدیه از وزارت بهداشت هندوستان نشدند. بنابراین مشکلات دانشجویی و اقامتی زیادی برای دانشجویان ایرانی و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هند بوجود آورده‌اند.

رایزن علمی ایران در هند و شبه قاره خاطرنشان کرد: اما در دانشگاه‌ها به‌ دلیل نظم نظارتی و رابطه قویتر با دولت هند پاسخگویی بهتری وجود دارد و مشکلات دانشجویان کمتر است، علاوه بر آن عمدتاً دانشگاه‌ها از کمیت و کیفیت تحصیلی بیشتری برخوردار هستند.

حذف برخی دانشگاههای درجه 2 هند از فهرست دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم

کریم از احتمال حذف برخی دانشگاه‌های درجه 2 وزارت علوم مانند دانشگاه آندرا وایزک از فهرست دانشگاه‌های معتبر خبر داد و گفت: این حذف در صورت عدم رفع مشکلات دانشجویی و اقامتی دانشجویان ایرانی تا پایان سال صورت می‌گیرد.

وی افزود: ضرورتی ندارد دانشجویان ایرانی و دولت برای دوره‌های تحصیلی پائین و دانشگاه‌های مسئله‌دار در خارج از کشور هزینه ناخواسته و بی‌مورد کنند. البته نظارت و ساماندهی همراه با بررسی و ارزیابی سالانه دانشگاه‌های هند وظیفه نماینده وزارت‌خانه‌های علوم و بهداشت ایران و سرپرست دانشجویان ایرانی در هند و کشورهای شبه قاره است.


دانشجویان ایرانی در هند
اخبار روزنامه ها