زمينه‌های همكاری ايران با دانشگاه دولتی قرقيزستان بررسی شد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   11 تیر 1390-02 July 2011بازدید 1989


زمينه‌های همكاری ايران با دانشگاه دولتی قرقيزستان بررسی شد

در ديدار «محمدحسين عابدينی» با «عيساق‌اف قانی‌بيك عبدواسيطاويچ»، رئيس دانشگاه دولتی «اوش» زمينه‌های مشترك همكاری جمهوری اسلامی ايران با اين دانشگاه بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در اين ملاقات رئيس دانشگاه دولتی اوش عنوان كرد: ريشه‌ی تاريخ و فرهنگ جمهوری اسلامی ايران و جمهوری قرقيزستان يكی است و از سال 2001 در دانشگاه اوش يك مركز ايران‌شناسی داير شده ، ولی در سال 2007 به دلايلی آن مركز فعاليت خود را ادامه نداد.

وی افزود:سبب خشنودی ما است چنانچه در بزرگترين دانشگاه قرقيزستان مركز ايران‌‎شناسی تأسيس شود.

عابدينی رايزن فرهنگی ايران گفت: جمهوری اسلامی ايران تاكنون با چهار دانشگاه دولتی «آرابايف»، دانشگاه «ملی»، دانشگاه «علوم انسانی» و دانشگاه «اسلاويانی» در رشته‌های تاريخ، خبرنگاری و اسلام‌شناسی همكاری داشته است.

وی افزود: برای توسعه‌ی همكاری‌های فرهنگی دو كشور رايزنی فرهنگی از دو سال پيش به صورت رسمی فعاليت خود را در قرقيزستان آغاز كرده است.

رايزن فرهنگی ايران عنوان كرد: از زمان تأسيس نمايندگی چاپ فصلنامه‌ی ادب راه‌اندازی شد كه مقاله‌های آن به سه زبان قرقيزی، روسی و فارسی منتشر می‌شود و همچنين در عرصه‌ی فرهنگ، هنر و دين برنامه‌های خوبی از جمله هفته‌ی قرآن، هفته‌های فيلم، برنامه‌های تلويزيونی و نمايشگاه كتاب برگزار شده است.

سپس عابدينی كتاب دانشگاه‌های ايران به زبان روسی و فصلنامه‌ی فرهنگی ادب را به «قانی‌بيك» اهدا كرد و طرفين قرارداد همكاری به مدت 5 سال را امضا كردند كه طی آن امسال در آن دانشگاه 15 دانشجوی بورسيه مشغول تحصيل می‌شوند كه هزينه‌ی 5 تن از سوی رايزنی و 10 تن از سوی دانشگاه دولتی اوش پرداخت خواهد شد.

شايان ذكر است كه اين دانشگاه در سال 1951 تأسيس شده و دارای 19 ساختمان، 2 انيستيتو آموزشی و پژوهشی، 2 كالج پزشكی، 1 كالج امور مالی و حقوق، 11 دانشكده، 31 مركز علمی و آموزشی بين‌المللی و 91 بخش و بزرگ‌ترين دانشگاه قرقيزستان است كه 28هزار دانشجو را در خود جای داده كه حدود 500 تن از آنان خارجی هستند.

گفتنی است اين ديدار در روز چهارم تيرماه، صورت گرفت.


زمينه‌های همكاری ايران با دانشگاه دولتی قرقيزستان بررسی شد
اخبار روزنامه ها