معرفی هنر معاصر ايران در دانشگاه استنفورد آمريکا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   30 اردیبهشت 1391-19 May 2012بازدید 1659
معرفی هنر معاصر ايران در دانشگاه استنفورد آمريکا

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاري آريا- علي فرامرزي، هنرمند و مدرس هنر، که هم اکنون براي برپايي نمايشگاهي از آثارش در آمريکا به سر مي‌برد، براي معرفي هنر ايران به دانشگاه استنفورد دعوت شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، فرامرزي شب گذشته ( 16 مي 2012) با دعوت دانشگاه استنفورد آمريکا در يک نشست تحليلي تخصصي درمورد هنر ايران سخنراني کرد و به معرفي هنر معاصر کشور پرداخت.
او گفت : براي شناخت هنرمعاصر ايران بايد تاريخ آن را شناخت و توجه داشت که روند تکامل نقاشي در ايران از زماني بسيار دور آغاز مي‌شود.
اين هنرمند با اشاره به کشفيات بدست آمده از غارهاي لرستان و آثار به جاي مانده از نقاشي مانوي در منطقه طورفان چين سير تحول نقاشي تا وقوع انقلاب مشروطه در ايران را بررسي کرد و پس از آن به معرفي مدرسه کمال الملک و تاثير آن در تغيير رويکرد هنر نقاشي در ايران پرداخت. همچنين بررسي روند نقاشي نوگرا پيش و پس از انقلاب 57 در ايران بخش ديگري از سخنراني فرامرزي را به خود اختصاص داد.
فرامرزي در ادامه هنر کشور را پس از دهه 1380 خورشيدي واجد سير تکاملي متفاوتي دانست و گفت : با برگزاري اکسپوي 1383 زمينه تحرک اقتصادي در عرصه هنر نقاشي کشور بوجود آمد و به اين ترتيب هنر نقاشي ايران به بازار جهاني متصل شد و نقطه شروع مهمي براي اقتصاد هنر ايران بوجود آمد.
اين مدرس هنر تاکيد کرد : آنچه در عرصه نقاشي کنوني ايران قابل بحث و موشکافي است حضور بيش از پيش زنان در عرصه هنر است زيرا برخلاف سال‌هاي دهه 40 و 50 خورشيدي که تعداد انگشت شماري از زنان هنرمند در عرصه نقاشي فعاليت مي‌کردند، اکنون با حضور و فعاليت تعداد زيادي از زنان هنرمند در سطح بالاي هنر نقاشي کشور مواجه هستيم که اين مساله نشانگر تغييرات عظيم اجتماعي است که در سطح آگاهي جامعه ايراني رخ داده است و آن را به يکي از جوامع پويا و پيشروي هنري بدل کرده است.
نشست سخنراني علي فرامرزي در روز 16 مي در دانشگاه استنفورد آمريکا از ساعت 6 تا هشت و نيم شب انجام شد که با استقبال زياد هنرمندان و هنردوستان خارجي و نخبگان دانشگاهي استنفورد روبرو شد.
حاضران در اين سخنراني، برپايي اين نشست را فرصت خوبي براي شناخت ماهيت هنر معاصر ايران دانستند و در ادامه خواستار برپايي يک کارگاه هنري (ورک شاپ) توسط علي فرامرزي شدند که برپايي اين ورک شاپ براي روز 17 مي تدارک ديده شد
هنر معاصر ايران دانشگاه استنفورد آمريکا
اخبار روزنامه ها