تلاش مصر برای افزایش شمار دانشگاه‌ها طی دهه آینده

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   12 اسفند 1391-02 March 2013بازدید 928


تلاش مصر برای افزایش شمار دانشگاه‌ها طی دهه آینده
دولت مصر قصد دارد طی یک اصلاحات بنیادین، ظرف 10 سال آینده 60 دانشگاه جدید در این کشور تاسیس کند.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هدف این کشور از گسترش تعداد دانشگاه‌های خود، اصلاح این بخش و توسعه اقتصاد مبتنی بر علم و دانش است.

تدابیر و خط و مشی‌های لازم در این زمینه در ماه جاری از سوی مصطفی مساعد، وزیر علوم کشور مصر طی گزارشی در روزنامه اهرام این کشور منتشر شد.

رشد سریع جمعیت مصر چالش‌های جدی را در زمینه آموزش عالی در این کشور ایجاد کرده است، چرا که این کشور در مقایسه با سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا کمترین تعداد دانشگاه را متناسب با جمعیت خود داراست.

در این گزارش، بر لزوم تغییرات اساسی در بسیاری از موارد شامل اصلاح دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تاکید شده است؛ چرا که طی سه دهه اخیر بی‌توجهی به این بخش باعث شده است زمان زیادی جهت بازسازی و احیای آن صرف شود.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی یونیورسیتی ورلدنیوز، بر پایه طرح اصلاح نظام آموزشی عالی مصر، طی 10 سال پیش‌رو، 60 دانشگاه جدید شامل 20 موسسه آموزشی دولتی و 40 موسسه آموزشی خصوصی تاسیس خواهد شد.

شمار دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه‌ها نیز مطابق با استانداردهای بین‌المللی از 40 هزار دانشجو تجاوز نخواهد کرد.

شایان ذکر است کشور مصر در حال حاضر 18 دانشگاه دولتی و 17 دانشگاه غیر دولتی دارد که تنها نسبت به ثبت‌نام از 76 هزار دانشجو اقدام می‌کند که از این جمع حدود 50 درصد آنها را دانشجویان خارجی و عرب تشکیل می‌دهند.دانشگاه مصر دانشگاه های خارجی شماره دانشگاه های خارجی
اخبار روزنامه ها