رتبه بندی يك صد دانشگاه برتر آسيا و ارتقا رتبه 3 دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   24 فروردین 1392-13 April 2013بازدید 2859


رتبه بندی يك صد دانشگاه برتر آسيا و ارتقا رتبه 3 دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی


 پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:رتبه بندي يك صد دانشگاه برتر آسيا به تازگی بر روي سايت Times Higher Education قرار گرفت و سه دانشگاه صنعتی شريف به رتبه 42، دانشگاه علوم پزشكي تهران به رتبه 62 و دانشگاه صنعتي اصفهان به رتبه 95 دست يافتند.
در این رتبه بندي يكصد دانشگاه برتر آسيا در سايت Times Higher Education كه يكي از معروفترين ارگان هاي رتبه بندي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در جهان است، درج شده است.

11 دانشگاه آسیایی بطور همزمان در رتبه جهاني زير صد و 20 دانشگاه از این گروه نیز رتبه زير 200، چهل دانشگاه رتبه زير 300 و 57 دانشگاه از اين گروه رتبه زير 400 را در جهان كسب کرده اند.

در این رتبه بندی دانشگاه توكيو ژاپن به رتبه اول آسيا، دانشگاه ملي سنگاپور به رتبه دوم، دانشگاه هنگ كنگ به رتبه سوم، دانشگاه پكن رتبه چهارم، دانشگاه علم و تكنولوژي پوهنگ كره جنوبي رتبه پنجم و دانشگاه Tsinghua  چين رتبه ششم را در آسيا كسب کرده اند.

دانشگاه كبانگسان با رتبه 87 تنها دانشگاه مالزي در ميان يك‌صد دانشگاه برتر آسيا است و دانشگاه آمريكايي بيروت نيز همين رتبه را كسب کرده است. ژاپن با 22 دانشگاه، تايوان با 17 دانشگاه، چين با 15 دانشگاه، كره جنوبي با 14 دانشگاه، هنگ كنگ با 6 دانشگاه، تركيه 5، ايران و هند، تايلند، عربستان سعودي هر يك با 3 دانشگاه، سنگاپور با 2 دانشگاه و امارات با يك دانشگاه به ترتيب داراي بيشترين تعداد دانشگاه در اين رتبه بندي بوده‌اند.

روش به كار گرفته شده براي اين رتبه بندي داراي 13 شاخص در پنج زمينه براي بررسي آموزش، پژوهش، انتقال دانش، و رويكرد بين المللي آن بوده است. در اين بررسي محيط آموزشي 30 درصد ارزشيابي، حجم پژوهش، درآمد و اعتبار 30 درصد، ميزان ارجاع به مقالات پژوهشي يا مقالات داراي تأثير 30 درصد، درآمد از صنعت و نوآوري 2.5 درصد و رويكرد بين المللي با احتساب تعداد دانشجويان، استادان و تحقيقات مشترك خارجي 7.5 درصد را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس اعلام این سایت سه دانشگاه ایرانی، دانشگاه صنعتی شريف به رتبه 42 و امتیاز 36.5 ، دانشگاه علوم پزشكي تهران به رتبه 62 و امتیاز 27.9  و دانشگاه صنعتي اصفهان به رتبه 95 و امتیاز 22.5 دست يافتند.

10 دانشگاه اول در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر آسیا

 

رتبه در 100 دانشگاه اول آسیا تام دانشگاه نام کشور
1 دانشگاه توکیو ژاپن
2 دانشگاه ملی سنگاپور سنگاپور
3 دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ
4 دانشگاه پکن چین
5 دانشگاه علم و تکنولوژی پوهانگ کره جنوبی
6 دانشگاه Tsinghua چین
7 دانشگاه کیوتو ژاپن
8 دانشگاه ملی سئول کره جنوبی
9 دانشگاه علم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ
10 انستیتو تحقیقات علم و تکنولوژی کره کره جنوبی

 

 رتبه بندی دانشگاه برتر آسيا دانشگاه ایرانی دانشگاه برتر آسيا دانشگاه برتر رتبه بندی دانشگاه
اخبار روزنامه ها