افزایش سه برابری شهریه‌ها در کشور کانادا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   31 شهریور 1392-22 September 2013بازدید 599افزایش سه برابری شهریه‌ها در کشور کانادا

کارشناسان آموزش عالی کانادا پیش‌بینی کرده‌اند که هزینه تحصیلات دانشگاهی در این کشور تا 20 سال آینده برای نوزادانی که در سال 2013 میلادی متولد می‌شوند به دلیل تورم در نرخ شهریه‌ها به بیشتر از 140 هزار دلار خواهد رسید.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسسه اقتصادی BMO، اعلام کرد سه چهارم خانواده‌های دارای فرزندان زیر 18 سال همچنان نمی‌توانند برآوردی جزیی از هزینه‌های کلی ادامه تحصیل فرزندانش در مقاطع تحصیلی پس از متوسطه داشته باشند.

بر پایه این گزارش در حال حاضر شهریه‌ و سایر هزینه‌های تحصیلات دانشگاهی در کانادا می‌تواند به بیش از 60 هزار دلار برسد.

یکی از مسئولان موسسه BMO در همین رابطه می‌گوید: برای بسیاری از مردم شنیدن این خبر که شهریه‌ها دو یا سه برابر نرخ تورم افزایش خواهند یافت، بسیار تعجب‌آور خواهد بود. این روند سبب می‌شود که والدین آمادگی مالی نداشته باشند و دانشجویان نیز با قرض و وام‌های سنگین پس از فارغ‌التحصیلی روبرو شوند.

طی پنج سال اخیر، میانگین افزایش نرخ تورم در کانادا 1.6 درصد بوده در حالی که میانگین افزایش شهریه‌ها 3.9 درصد بوده است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که در آغاز دهه 90 میلادی، میانگین شهریه‌های دانشگاهی در مقطع کارشناسی 1464 دلار بوده و با رشد بیش از سه برابر به 5581 دلار رسیده است.

بنابر این گزارش، تنها نیمی از والدین کانادایی به عضویت «برنامه پس‌انداز تحصیلی» (RESP) درآمده‌اند و تنها 34 درصد از والدین از مزایای کامل کمک‌ هزینه‌های مالی دولتی در برنامه RESP بهره‌مند شده‌اند.


شهریه های تحصیلی در کشور کانادا شهریه های کشور کانادا شهریه های دانشگاه کانادا شهریه های دانشگاه های خارجی
اخبار روزنامه ها