تقلب‌های پیشرفته در دانشگاه‌های اسپانیا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   03 مهر 1392-25 September 2013بازدید 634تقلب‌های پیشرفته در دانشگاه‌های اسپانیادر یک نظرسنجی که در دانشگاه جزایر «بالیاریک» اسپانیا انجام شد، حدود نیمی از دانشجویان این دانشگاه به تقلب اعتراف کرده و 60 درصد نیز اعلام کردند که دست به سرقت علمی زده‌اند.

به گزارش پرتال دانشگاه به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نتایج هشداردهنده حاصل بخشی از مطالعات انجام شده از سوی «جائوم سوردا» از محققان آموزشی دانشگاه «جزایر بالیاریک» است. این محقق هشدار داده است که در مقابله با تقلب در اسپانیا سهل‌انگاری می‌شود.

وی افزود: علت اینکه تقلب و سرقت علمی در اسپانیا اینقدر رواج دارد، وجود نظام ارزشیابی و قوانین تنبیهی غیرشفاف است که نیاز به اصلاح دارند. ضمن اینکه استفاده از فن‌آوری‌های جدید برای تقلب جایگزین شیوه‌های قدیمی نظیر نوشتن مطالب درسی روی دست و کاغذ پاره شده است چرا که بسیاری از دانشجویان این روزها با استفاده از تلفن‌های همراه مجهز به امکانات بی‌سیم و پیامک، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست می‌آورند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتیزنیوز، با این حال دانشگاه‌های اسپانیا به مبارزه علیه تقلب به پا خاسته‌اند. به عنوان مثال «دانشگاه والنسیا» برای مقابله با تقلب دانشجویان در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی و استفاده از گوشی‌های مخصوص، اقدام به نصب تجهیزات ایجاد اختلال در امواج تلفنی کرده‌ است.

با این حال «سوردا» در پایان افزود: دست‌کم در سطح دانشگاهی، دانشجویان اسپانیایی در مقایسه با سایر دانشجویان اروپایی متقلب‌تر نیستند.

وی همچنین از گسترش فرهنگ «کپی – پیست» در دانشگاه‌های اسپانیا طی سال‌های اخیر گلایه کرده و آن را از تبعات حاصل از استفاده فراگیر از اینترنت در این کشور و استفاده از نظام ارزشیابی دانشگاه‌ها تحت نظام ارزشیابی «بولونیا» اعلام کرد.


تحصیل در اسپانیا تقلب در امتحانات دانشگاهی دانشگاه های خارجی
اخبار روزنامه ها