کاهش شدید شمار دانشجوی خارجی در سوئد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   08 مهر 1392-30 September 2013بازدید 885کاهش شدید شمار دانشجوی خارجی در سوئد

در پی کاهش شمار دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در سوئد، دانشگاه‌های این کشور به دنبال احیای بازار کساد جذب دانشجویان بین‌المللی هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به دنبال تصمیم دولت سوئد در سال 2011 میلادی مبنی بر «دریافت شهریه کامل» از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، دانشگاه‌های این کشور شاهد کاهش شدید تعداد شمار پذیرش دانشجویان خارجی شدند.

به دنبال این تصمیم شمار درخواست‌های پذیرش از سوی دانشجویان خارجی از 132 هزار مورد در سال 2010 میلادی با سیر به شدت نزولی به رقم 15 هزار مورد در سال 2011 میلادی کاهش یافت.

این افت فاحش پس از این رخ داد که دولت سوئد اعلام کرد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EU-EAA) می‌بایست برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، سالانه 13 هزار و 300 دلار بپردازند یا برای کاهش این بار مالی برای دریافت یکی از بورسیه‌های بسیار محدود ثبت‌نام کنند.

به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، نتیجه این تصمیم کاهش 79 درصدی در شمار دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در سال تحصیلی 2012 – 2011 میلادی بود که از 7600 نفر به تنها 1600 نفر افت کرد.

البته این آمار در سال 2012 میلادی هفت درصد بهبود یافت بدین معنا که پاییز گذشته تنها 1700 دانشجوی رایگان از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور وارد شدند.

این کاهش شمار دانشجویان به شدت دوره کارشناسی ارشد را در سوئد تحت تاثیر قرار داده و این دانشگاه‌ها با تدریس دروس به زبان انگلیسی امیدوارند بتوانند این بحران را با پاسخگویی به تقاضاهای رو به رشد منطقه‌ای و محلی، جبران و به تبدیل دانشگاه‌های سوئد به بازیگران اصلی در عرصه آموزش بین‌المللی کمک کنند.


تحصیل در سوئد ادامه تحصیل در سوئد شرایط تحصیل در سوئد
اخبار روزنامه ها