جامعه دانشگاهی یونان دست به دامن پارلمان اروپا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   29 مهر 1392-21 October 2013بازدید 413
جامعه دانشگاهی یونان دست به دامن پارلمان اروپا


روسای دانشگاه‌های یونان خواستار اعمال فشارهای «پارلمان اروپا» بر دولت این کشور شدند تا از تعدیل 1349 نفری نیروی انسانی در دانشگاه‌های این کشور جلوگیری کند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به دنبال بحران اقتصادی در یونان، دولت این کشور اعلام کرد که قصد دارد طی ماه‌های آینده برای کنترل هزینه‌ها، 1349 نفر از کارکنان دانشگاهی را تعدیل نیرو کند. به دنبال این تصمیم جامعه دانشگاهی این کشور دست دادخواهی به سوی «پارلمان‌ اروپا» در «بروکسل» دراز کرده‌اند.

«هلن کارامالنگو»، استاد دانشکده فلسفه دانشگاه آتن در حاشیه کنفرانس خبری که به همین منظور در بروکسل برگزار شد اظهار داشت: فکر می‌کنم از سوی اتحادیه اروپا باید بر دولت یونان فشار اعمال شود تا بفهمند تصمیمات گرفته شده درباره آموزش عالی در این کشور در عمل بر قاره اروپا نیز تاثیر سوء می‌گذارد.

پروفسور «یانیس مایلوپولوس»، رییس دانشگاه «ارسطو» و «پارس تسارتاس»، رئیس دانشگاه «اژه» در آتن نیز که در این کنفرانس مطبوعاتی حضور داشتند اعلام کردند که تصمیم به قطع همکاری با بیش از 1000 نفر از کارکنان دانشگاهی در یونان بدون مشورت دولت صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، «مایلوپولوس» افزود: دولت قصد دارد این افراد را بازنشسته کند اما معیار خود را برای این نتیجه‌گیری تشریح نکرده است. این تصمیم سراسر مملو از عدم شفافیت در تصمیمات وزارت آموزش یونان است.

وی افزود: در یونان به ازای هر 100 دانشجو 3.6 کارمند دانشگاهی وجود دارد که بسیار پایین‌تر از میزان استاندارد در آلمان است چون در آلمان این رقم 11.5 کارمند به ازای هر 100 دانشجو است.

شورای استادان دانشگاه‌های یونان از پارلمان اروپا خواسته‌اند که این طرح دولت متوقف شود. آنها می‌گویند: نخست باید نیازها را ارزیابی کنیم و بتوانیم بفهمیم که دانشگاه‌های یونان چگونه می‌توانند از این ارزیابی‌ها بهره‌مند شوند.


دانشگاه خارجی شرایط تحصیلی در خارج شرایط ادامه تحصیل در خارج ازکشور
اخبار روزنامه ها