برنامه جدید ایتالیا برای اصلاح دانشگاه‌های این کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   06 آبان 1392-28 October 2013بازدید 394برنامه جدید ایتالیا برای اصلاح دانشگاه‌های این کشور


کارشناسان آموزش عالی در ایتالیا به رغم شرایط سیاسی داخلی این کشور در یک طرح جدید در حال نهایی کردن استانداردها و بودجه مالی عمده برای دانشگاه‌ها هستند و امیدوارند که این طرح به زودی به تصویب برسد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این طرح سه ساله که قرار است از سوی وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات این کشور حد فاصل سال‌های 2013 تا 2015 میلادی اجرا شود، استانداردهایی برای دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی ایتالیایی تعیین می‌شود.

با فرض تعیین کل بودجه آموزش عالی در سال آینده برای اجرای طرح فوق در سال 2014 میلادی 167 میلیون یورو هزینه خواهد شد.

طرح فوق دو هدف اصلی را دنبال می‌کند. نخست فراهم کردن مشوق‌های مالی برای دانشگاه‌ها به منظور ارتقای کیفیت کلی رشته‌های تحصیلی آنها و دوم تشویق دانشگاه‌های کوچک‌تر به ادغام با دانشگاه‌های بزرگتر است که نتیجه آن صرفه‌جویی در هزینه‌ها و در نهایت کاهش شمار موسسات آموزشی متعدد و پراکنده در کشور خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، دولت ایتالیا همچنین با اجرای این طرح قصد دارد آموزش این کشور را در سطح بین‌المللی مطرح کند.

مطابق این برنامه، دانشگاه‌ها می‌توانند درخواست خود را مبنی بر دریافت بودجه بیشتر ارائه دهند و دانشگاه‌هایی که بتوانند اطمینان دهند که توانایی بهبود بخشیدن به کیفیت رشته‌های خود را دارند، بودجه دولتی بیشتری دریافت خواهند کرد.

هدف از اجرای طرح اصلاحی فوق، معقولانه کردن نظام حال حاضر دانشگاه‌های ایتالیا و موثرتر کردن این سیستم از طریق هزینه‌ها و ارتقای رویکرد بین‌المللی به آموزش است که منجر به تربیت‌ دانشجویانی می‌شود که برای بازار کار بهتر آموزش دیده‌اند.

مقامات وزارت آموزش ایتالیا امیدوارند این طرح طی هفته‌های آتی آخرین تاییدیه‌ها را نیز اخذ کند.

با اجرای این طرح، دانشگاه‌ها 45 روز فرصت دارند درخواست دریافت بودجه خود را مطابق با این طرح ارائه دهند تا وزارت آموزش تا 31 دسامبر آن را بررسی کرده و برای سال تحصیلی 2014-2013 میلادی بودجه آنها را تخصیص دهد.


تحصیل در ایتالیا ادامه تحصیل در ایتالیا شرایط تحصیل در ایتالیا
اخبار روزنامه ها