چهارمین ماه اعتصاب دانشگاه‌ها در کشور نیجریه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   14 آبان 1392-05 November 2013بازدید 508
چهارمین ماه اعتصاب دانشگاه‌ها در کشور نیجریه


به دنبال اعتصاب استادان و جامعه دانشگاهی در نیجریه، دانشگاه‌های دولتی این کشور برای چهارمین ماه پیاپی در تعطیلی به سر می‌برند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشگاه‌های دولتی در نیجریه از روز دوم ماه ژوئیه سال جاری میلادی (2013) به دنبال اعتصاب فلج‌کننده از سوی اتحادیه کارکنان دانشگاهی نیجریه (ASUU) تعطیل شده‌اند.

اعتراض اصلی جامعه دانشگاهی نسبت به عدم توانایی دولت در تامین بودجه برخی از توافقات رسمی با هدف تقویت نظام دانشگاه‌های دولتی است. با وجود تلاش‌های دولت برای برچیدن این اعتصاب‌ها، جمع کثیری از جامعه دانشگاهی با ادامه تظاهرات همچنان بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کنند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، با این حال دولت مرکزی نیجریه به دنبال بکارگیری ترفندهایی است تا از این طریق جامعه دانشگاهی را از اعتصاب منصرف کرده و از حقوق دانشجویان آسیب‌دیده دفاع کند. اگرچه بسیاری از این دانشجویان در حمایت از استادان خود، خواهان بهبود شرایط تحصیلی و تحقیقاتی در دانشگاه‌ها هستند.

«ناصر عیسی»، رییس اتحادیه «ASUU» طی یک کنفرانس مطبوعاتی درباره علت این اعتصاب با اشاره به تفاهم‌نامه ژانویه سال 2012 میلادی تصریح کرد:‌ دولت وعده داده بود فرآیند تقویت نظام دانشگاهی را با بودجه اولیه 621 میلیون دلار در سال 2012 میلادی سرعت بخشد که این توافق مالی بر مبنای بودجه سالانه 2.5 میلیارد دلار طی سه سال آینده یعنی 2013 تا 2015 میلادی حاصل شده است.

طبق اعلام شورای ملی اقتصاد که از رهبران ملی و دولتمردان 36 ایالت فدرال نیجریه تشکیل شده برای تقویت نظام دانشگاه‌های دولتی این کشور در کوتاه‌مدت حدود پنج میلیارد دلار بودجه مورد نیاز است که این رقم باید در یک فرجه دو ساله و در دو بخش 2.5 میلیارد دلاری در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد.

عیسی تاکید کرد: به طور قطع این اعتصاب تا تامین خواسته‌های جامعه دانشگاهی و حل این مشکل از سوی دولت ادامه خواهد یافت.


اعتصاب در دانشگاه علل اعتصاب در دانشگاهها اعتصاب دانشگاه‌ها در کشور نیجریه
اخبار روزنامه ها