اعتراض جامعه دانشگاهی تایلند به لایحه جنجال برانگیز عفو عمومی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   18 آبان 1392-09 November 2013بازدید 499اعتراض جامعه دانشگاهی تایلند به لایحه جنجال برانگیز عفو عمومیجامعه دانشگاهی تایلند شامل جمع کثیری از استادان و دانشجویان این کشور در اعتراض به لایحه جنجال‌برانگیز دولت تایلند با موضوع عفو عمومی مجرمان سیاسی به خیابان‌ها ریختند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌معترضان و مخالفان تصویب این لایحه، این مصوبه را زمینه‌ساز فرار «تاکسین شیناواترا»، نخست‌وزیر پیشین و برادر نخست‌وزیر کنونی از مجازات‌هایش دانسته‌اند.

استادان و دانشجویان تایلند نیز به صف هزاران نفر از مردم معترض به لایحه عفو عمومی پیوستند تا اعتراض خود را به این لایحه دولتی نشان دهند.

آنها معتقدند که لایحه عفو عمومی که در تاریخ اول نوامبر سال جاری میلادی (2013) به تصویب مجلس عوام رسیده سبب رهایی نخست‌وزیر سابق این کشور از اتهاماتش و بخشودگی بسیاری از جرایم شامل جرایم فساد مالی می‌شود.

به دنبال تشدید موج اعتراضات، دانشگاه‌های «رانگیست» و «ماهیدل بانکوک» نیز اعلام کردند به تمام کارکنان خود برای پیوستن به جمع معترضان یک روز مرخصی می‌دهند.

پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، در روز پنج نوامبر نیز دانشگاه «جولا لونگ کارن» با گردهم آوردن بیش از 5000 استاد، دانشجو و فارغ‌التحصیل در اعتراض به این لایحه دست به اعتراض زد.

رئیس دانشگاه «جو لالونگ کارن» می‌گوید: این لایحه به فساد کمک خواهد کرد. موسسات آموزشی موظفند به دانشجویان اخلاق‌مداری را بیاموزند اما تصویب این لایحه اعتقادات اخلاقی دانشگاه‌ها را زیر پا می‌گذارد.

در نهایت پس از چند روز تظاهرات گسترده، «حزب پوتای» در تایلند اعلام کرد به محض برگرداندن لایحه فوق از سوی مجلس سنا به مجلس عوام آن را لغو خواهند کرد. اخیرا نیز مجلس سنا اعلام کرده بود که تصویب این لایحه جنجالی و مشکل‌آفرین را رد خواهد کرد.


ایحه جنجال برانگیز عفو عمومی لایحه جنجالی عفو عمومی لایحه عفو عمومی تحصیل در تایلند ادامه تحصیل در تایلند
اخبار روزنامه ها