تلاش دانشگاه های نروژ برای دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   24 آذر 1392-15 December 2013بازدید 567تلاش دانشگاه های نروژ برای دریافت شهریه از دانشجویان غیراروپایی

دولت ائتلافی نروژ به دنبال یافتن راهی است تا بتواند از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا شهریه دریافت کند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر دریافت اینگونه شهریه‌ها در کشورهای سوئیس، سوئد و دانمارک نیز متداول شده است. به همین منظور وزیر آموزش نروژ به دنبال اجرای سیستمی است تا بواسطه آن بتواند تا سال 2015 میلادی دریافت شهریه از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را امکان‌پذیر کند.

با این حال «دانیل جی گوهر»، رئیس موسسه مشاوره‌ای Illuminate Consulting Group که در مساله تعیین دریافت شهریه در دانشگاه‌های سوئدی نیز مشاوره داده بود اعلام کرد: در صورتی که دولت نروژ قصد دریافت شهریه از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را دارد نخست باید تحقیقات کافی را انجام دهد و روش‌های اجرای آن را به خوبی بررسی کند.

گوهر افزود: وقتی دانمارک و سوئد اقدام به دریافت شهریه کردند تمامی جوانب را نسنجیدند و در نتیجه این امر اثرات ناخواسته منفی را به دنبال داشته است.

به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، گوهر معتقد است دولت باید پیش از تصویب این قانون از نحوه اجرا و شکل‌گیری نظام دریافت شهریه اطمینان حاصل کند.

در همین حال «روک پریموزیچ» رئیس «اتحادیه دانشجویان اروپا» می‌گوید: آموزش عالی یک کالای عمومی و نیز یک مسئولیت عمومی است. پس دولت‌ها باید در تامین بودجه آموزش عالی برای همگان احساس مسئولیت کنند.


دانشگاه های نروژ تحصیل در دانشگاه های نروژ تحصیل در نروژ
اخبار روزنامه ها