دانشگاه‌های دولتی آلمان دوباره رایگان می‌شوند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   11 دی 1392-01 January 2014بازدید 986دانشگاه‌های دولتی آلمان دوباره رایگان می‌شوند


با حذف شهریه دانشجویی در ایالت «نیدرزاکسن» آلمان که از ترم زمستانی سال 2014 میلادی به اجرا درخواهد آمد، تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان از سال آینده میلادی پس از هشت سال دوباره رایگان خواهد شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با رای مثبت نمایندگان حزب سوسیال دموکرات و سبز‌ها در مجلس ایالت نیدرزاکسن آلمان به حذف شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های این ایالت، نیدرزاکسن نیز به جمع ایالت‌هایی پیوست که تحصیل در دانشگاه‌های آنها رایگان است.

نیدرزاکسن آخرین ایالت آلمان بود که تا پیش از این تصمیم، پرداخت شهریه در دانشگاه‌های آن اجباری بود. با تصمیم نمایندگان مجلس ایالتی به معاف کردن دانشجویان از پرداخت شهریه، دانشجویان دانشگاه‌های واقع در این ایالت از ترم زمستانی سال 2014 میلادی دیگر شهریه پرداخت نمی‌کنند و به این ترتیب از سال آینده میلادی پس از هشت سال، تحصیل در کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان بار دیگر رایگان خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه‌وله، «گابریله هاینین-کلجاجی»، وزیر علوم و فرهنگ ایالت نیدرزاکسن آلمان با اعلام این خبر افزود: ما نمی‌خواهیم تحصیل در دانشگاه به بودجه والدینِ دانشجویان متکی باشد و از همین رو نیز شهریه دانشجویی را حذف کردیم.

هر دو حزب سوسیال دموکرات و سبز‌ها به هنگام مبارزات انتخاباتی در ایالت نیدرزاکسن وعده داده بودند که در صورت رسیدن به قدرت، حذف شهریه دانشجویی را در دستورکار خود قرار دهند.


تحصیل در آلمان شرایط تحصیل در آلمان شرایط تحصیل در کشور آلمان ادامه تحصیل در آلمان
اخبار روزنامه ها