تمایل خانواده‌های چینی برای ادامه تحصیل فرزندانشان در خارج از کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   15 دی 1392-05 January 2014بازدید 422تمایل خانواده‌های چینی برای ادامه تحصیل فرزندانشان در خارج از کشور

خانواده‌های چینی که به طور روزافزون درآمد چهار الی پنج سال خود را برای فرستادن فرزندان‌شان به خارج از کشور و ادامه تحصیل هزینه می‌کنند حال این سوال را از خود می‌پرسند که نکند این کار یک سرمایه‌گذاری بیهوده باشد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شمار دانشجویان چینی که در خارج از این کشور تحصیل می‌کنند طی دهه اخیر به بیش از سه برابر افزایش یافته و این روند رو به رشد همچنان ادامه دارد.

این روند به ویژه در میان خانواده‌های متوسط به شدت رو به افزایش است و بنابر اعلام آکادمی علوم اجتماعی چین اگرچه تا پایان سال 2009 میلادی، دانشجویان خانواده‌های متوسط تنها دو درصد از دانشجویان در حال تحصیل در خارج از چین را تشکیل می‌دادند، این رقم در پایان سال 2010 میلادی با یک رشد خیره‌کننده به 34 درصد افزایش یافته است.

برای بسیاری از خانواده‌های چینی که فرزندانشان در خارج تحصیل می‌کنند، مساله مالی مطرح نیست اما بسیاری از خانواده‌های طبقه متوسط و کارگری، روی تنها فرزند خود و حمایت از او حساب می‌کنند تا در سنین پیری عصای دست آنها شود.

از سوی دیگر دانشگاه‌های خارجی نیز برای افزایش درآمدهای خود به شدت به دانشجویان چینی وابسته هستند اما آیا واقعا منطقی است که خانواده‌های چینی 165 الی 330 هزار دلار برای فرزند خود هزینه کنند تا به خارج رفته و پس از اخذ مدرک به کشوری باز گردد که در بازار کار آن همچنان هفت میلیون فارغ‌التحصیل قادر به یافتن شغل نیستند؟

بنابر اعلام ادارات استخدامی چین و متخصصان نیروی انسانی به افرادی که در خارج از چین تحصیل کرده‌اند لقب لاک‌پشت دریایی داده‌اند زیرا بین وطن خود و کشور خارجی که در آن مشغول به تحصیل هستند سردگم‌اند و هر جا درآمد بیشتری داشته باشند به آنجا می‌روند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی‌ورلدنیوز، از سوی دیگر «جنیفر فنگ»، مدیر ارشد منابع انسانی یکی از ادارات مطرح استخدامی در چین می‌گوید: تفاوت چندانی در پرداخت حقوق به افرادی که مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های داخلی یا خارجی دارند، وجود ندارد و دیگر زمانی که داشتن مدرک دانشگاهی خارجی یک تضمین جدی در پرداخت حقوق بالا بود، گذشته است.

وی افزود: شمار دانشجویان چینی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند بالا است اما آنچه که آنها در آن تحصیل می‌کنند اصلا متناسب با بازار چین نیست. همچنین این کشور تنها دانشجویان برجسته خود را به خارج نمی‌فرستد زیرا امروزه دانشجویان متوسطی که در آزمون ورودی دانشگاه‌ها مردود می‌شوند بخش اعظمی از این دانشجویان را تشکیل می‌دهد و 80 الی 90 درصد از آنها به دانشگاه‌های خارجی می‌روند که بسیاری از مردم این کشور حتی تا به حال اسم آنها را نیز نشنیده‌اند.


تحصیل در چین ادامه تحصیل در چین شرایط تحصیل در چین تحصیل دانشجویان چین در خارج
اخبار روزنامه ها