زیتون - اولین کالج اسلامی آمریکا / استقبال دانشگاه های آمریکا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجیارسال شده در   07 شهریور 1389-29 August 2010بازدید 3171


گزارش تصویری تشریحی/
زیتون - اولین کالج اسلامی آمریکا / استقبال دانشگاه های آمریکا
خبرگزاری مهر- گروه حوزه و دانشگاه: رسانه های آمریکایی در روزهای اخیر خبر دادند که اولین کالج اسلامی آمریکا در برکلی کالیفرنیا از روز 23 آگوست کار خود را رسما آغاز کرد به همین منظور در گزارشی تصویری تشریحی به جزئیات ایجاد این کالج اسلامی می پردازیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، این کالج که "زیتون" (Zaytuna College) نام دارد از سوی انجمن مدارس و کالجهای غرب آمریکا مجوز گرفته است و از سال تحصیلی 2011- 2010 در سه رشته حقوق اسلامی، الهیات و زبان عربی تربیت دانشجویان را آغاز کرده است.

این کالج اولین کلاسهای خود را از روز 23 آگوست با 15 دانشجو آغاز کرد. مراسم گشایش سال تحصیلی این کالج اسلامی برکلی با قرائت سوره مریم توسط یک دانشجوی دختر آغاز شد و پس از آن جیمز دوناه استاد علم اخلاق و رئیس اتحادیه فارغ التحصیلان الهیات دانشگاه برکلی حمایت خود را از این مدرسه اسلامی اعلام کرد.

در این مراسم، حاتم بازیان، زیاد شکیر و حمزه یوسف سه موسس این کالج ابراز امیدواری کردند که این مدرسه روابط میان اعضای جامعه اسلامی و سایر گروههای مذهبی محلی را بهبود بخشد.

کالج زیتون در تلاش است تا اعتبارنامه ای را از موسسات معتبر اسلامی از جمله دانشگاه الازهر مصر دریافت کند.

الهیات اسلامی، علم اخلاق اسلامی، حقوق اسلامی، بازرگانی اسلامی و زبان عربی از جمله دوره های آموزشی کالج زیتون است. یکی از اهداف این کالج، آشنایی دانشجویان با تاریخ، اصول و قوانین اسلامی و استفاده از این رهنمودها در زندگی هزاره سوم است.

آموزش زبان عربی یکی از مهمترین دوره های کالج زیتون است که در آن علاوه قواعد زبان عربی، دوره های تجوید و حفظ قرآن کریم نیز به دانشجویان ارائه می شود.

در پی گشایش این کالج، سایر دانشگاههای آمریکا در نیویورک و شیکاگو نیز در تلاشند که کالجهای اسلامی راه اندازی کنند.

این کالج قصد دارد کلاسهای خود را در پردیس مختص خود برگزار کند اما درحال حاضر مقر آن در اتحادیه فارغ التحصیلان الهیات دانشگاه برکلی است.

کالج زیتون، ثمره بیش از یک دهه ترویج پژوهشگری اسلامی در آمریکا است. این کالج فعالیت خود را در قالب موسسه زیتون در سال 1996 آغاز کرد. سپس در سال 2004 طرح تاسیس یک مدرسه دینی و برنامه تبدیل شدن این مدرسه در سالهای آینده به یک کالج اسلامی ارائه شد.

این کالج با بودجه اولیه 30 میلیون دلار آغاز به کار کرده و قرار است 3 تا 4 میلیون دلار دیگر را برای توسعه عملیاتی خود اختصاص دهد.

بنیانگذاران این کالج امیدوارند که ظرف 10 سال آینده 500 دانشجو در این مدرسه عالی اسلامی آمریکا مشغول به تحصیل شوند.

روسای کالج زیتون خاطر نشان کردند که قصد دارند رشته مطالعات اسلام شیعه را هم به دوره های آموزشی خود اضافه کنند.

یک دانشجوی دختر در حال قرائت سوره مریم در مراسم گشایش کالج زیتون

جیمز دوناه رئیس اتحادیه فارغ التحصیلان الهیات برکلی

سخنرانی یکی از سه بنیانگذار کالج زیتون

دانشجویان دختر

گروهی از دانشجویان پسر

خبرگزاری مهر

اخبار روزنامه ها