حبس و پرداخت جزای نقدی برای موسسات غیرمجاز برگزارکننده دوره های آمادگی فراگیر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه پیام نورارسال شده در   16 مهر 1392-08 October 2013بازدید 426حبس و پرداخت جزای نقدی برای موسسات غیرمجاز برگزارکننده دوره های آمادگی فراگیر

مشاور حقوقی دانشگاه پیام نور، گفت: فعالیت غیرقانونی موسسات برگزارکننده دوره های آمادگی فراگیر حبس و پرداخت جزای نقدی به دنبال دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  مهر، شهاب افشار اردبیلی در این باره گفت: متاسفانه مشاهده می شود موسسات غیرمجاز فراگیر در قالب تبلیغات گسترده در سطح کشور از جانب دانشگاه پیام نور مطالبی کذب منتشر کرده و متقاضیان ورود به این دانشگاه را با مشکلات بسیاری روبه رو می کنند. در بسیاری از موارد به دلیل همخوانی نداشتن زمان ثبت نام و منابع این موسسات با زمان و منابعی که از سوی دانشگاه پیام نور به عنوان تنها دانشگاهی که مجاز به پذیرش دانشجوی فراگیر بوده اعلام می شود، داوطلبان گمراه و سردرگم می شوند.

افشار افزود: از طرف دیگر اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور پس از طی مراحل مختلف و بررسی صلاحیت علمی و اخلاقی جذب این دانشگاه می شوند در حالی که در مورد صلاحیت اساتیدی که در موسسات فراگیر تدریس می کنند هیچ رصد و فیلتری صورت نمی گیرد که این مسئله ضمن اینکه به لحاظ اخلاقی صحیح نیست، می تواند برای داوطلبان مشکلات بسیاری را به وجود آورد.

وی با اشاره به تخلفات حقوقی فعالیت موسسات غیرمجاز فراگیر، اظهار داشت: طبق ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال 67 مجمع تشخیص مصلت نظام، هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود موسسات موهوم فریب دهد، یا به امور غیر واقع امیدوار کند یا اسم و عنوان مجعول اختیار کند و یا اموال و امثال آنها تحصیل کند و از این راه مال دیگری را ببرد، کلاهبردار محسوب شده و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که دریافت کرده است، محکوم می شود.

افشار به بخش دیگری از مفاد این ماده اشاره کرد و گفت: در صورتی که شخص مرتکب بر خلاف واقع عنوان یا سمت ماموریت از طرف سازمانها و موسسات دولتی اتخاذ کرده یا اینکه جرم با استفاده از تبلیغ عامه از طریق وسایل ارتباط جمعی صورت گرفته باشد، علاوه بر اصل مال به صاحبش به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می شود.

به گفته مشاور حقوقی دانشگاه پیام نور، موسسات فراگیر چنانچه هدفشان برگزاری کلاس های فراگیر برای کمک به متقاضیان ورود به دانشگاه پیام نور باشد باید از طریق مراجع قانونی و کسب مجوز و در راستای اهداف دانشگاه پیام نور گام بردارند در غیر این صورت فعالیت آنها نشان دهنده سوء نیت و کلاهبرداری است.

وی گفت: میل به مدرک گرایی در جامعه موجب بروز زمینه های سوء استفاده برخی موسسات فراگیر شده است و داوطلبان باید در نظر داشته باشند که مسلما هدف دانشگاه ها صرفا بسترسازی برای ادامه تحصیل جوانان به عنوان آینده سازان این کشور است و آنها نباید به موسسات دیگری که مجوز برگزاری دوره های فراگیر را ندارند، اعتماد کنند.جریمه مراکز برگزار کننده پیام نور مراکز برگزارکننده دوره های فراگیر

ثبت‌نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور تهران در مقطع کارشناسی آغاز شد

مهلت ثبت نام ورودی‌های جدید تمام مقاطع پیام نور تمدید شد

افزایش شهریه دانشگاه پیام نور براساس مصوبه هیات امنا

دانشگاه پیام نور به زوج های جوان ۲۰ میلیون تومان وام می دهد

ادامه تحصیل۳۰هزار دانش آموختگان کارشناسی دانشگاه پیام نور در دانشگاه های دولتی

اعلام اسامی پذیرفته شدگان مشروط آزمون نیمه متمرکز دکتری پیام نور

مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون پیام‌نور (شروع ثبت نام)

بررسی رشته های حذفی دانشگاه پیام نور در وزارت علوم

افتتاح 60 پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در هفته دولت

رشته های میان رشته ای و تقاضا محور در دانشگاه پیام نور

نتایج نهایی فراگیر ارشد پیام نور

اعلام زمان محل آزمون امتحانات پایان ترم دو مقطع پیام نور تغییر پیدا کرد

طرح دانشگاه پیام نور برای ادامه تحصیل سربازان حین خدمت

سامانه رسیدگی به امور دانشجویان دانشگاه پیام نور رونمایی می شود

تصویب 8 رشته مقطع ارشد پیام نور

اخبار روزنامه ها