دلیلهای اعتراض داوطلبان آزمون دكتري

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   31 خرداد 1391-20 June 2012بازدید 4964
دلیلهای اعتراض داوطلبان آزمون دكتري

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:برخي از داوطلبان دومين آزمون دكتري كه به مرحله دوم معرفي نشده‌اند، به نتايج مرحله دوم آزمون دكتري اعتراض كردند.
داوطلبان آزمون دكتري به عدم معرفي براي مصاحبه با توجه به اينكه رتبه كسب شده از سوي آنها پايين‌تر از ظرفيت رشته مربوطه است و افزايش معرفي داوطلبان از سه دانشگاه به چهار دانشگاه براي انجام مصاحبه اعتراض دارند.
همچنين اين داوطلبان به برابري ظرفيت با تعداد افراد معرفي شده براي مصاحبه در برخي رشته‌ها اعتراض دارند و مي‌گويند اگر ظرفيت رشته‌اي 10 نفر است نبايد آخرين رتبه معرفي شده براي آن رشته رتبه 10 باشد.
در پي اعتراض اين دسته از داوطلبان آزمون دكتري، خبرنگار ايسنا به جست‌وجوي پاسخي براي پرسش‌هاي مطرح شده پرداخت.
بر اساس گزارش‌هاي دريافتي، حدود 33 هزار داوطلب آزمون دكتري مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، كه از اين تعداد 16 هزار نفر براي انجام مصاحبه معرفي شده‌اند، البته داوطلبان بايد توجه مي‌كردند كه مجاز شدن براي انتخاب رشته محل به معناي قبولي داوطلب براي انجام مصاحبه نبوده است.
بنابراين داوطلباني كه رتبه بالاتري كسب كرده‌اند براي مرحله دوم معرفي شده‌اند و بر اساس انتخاب رشته محل‌هاي داوطلب هر داوطلبي به چهار دانشگاه معرفي شده است.
بر اساس اين گزارش در دوره روزانه 3 برابر ظرفيت، دوره شبانه 4 برابر ظرفيت و براي دانشگاه‌هاي پيام نور، غيرانتفاعي و واحدهاي بين‌الملل حدود 5 برابر ظرفيت براي انجام مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي شده‌اند.
همچنين گزينش داوطلباني كه نسبت به انتخاب رشته محل اقدام كرده بودند بر اساس ظرفيت رشته محلي كه انتخاب كرده‌اند انجام شده است، به عبارتي ديگر داوطلبي كه محل‌ خاصي را انتخاب كرده است، بر اساس ظرفيت آن محل براي انجام مصاحبه معرفي مي‌شود.
از آنجايي كه ظرفيت پذيرش نهايي در آزمون دكتري 10 هزار نفر است، 16 هزار نفر براي مصاحبه معرفي شده‌اند كه از اين ميان 6 هزار نفر مردود مي‌شوند.
نكته مهم كه شايد پاسخ اصلي به معترضان باشد اين است كه داوطلبان بايد توجه كنند درج رتبه آخرين فرد معرفي شده براي مصاحبه در «سهميه آزاد» است، در حالي كه در ظرفيت موجود رشته مربوطه مجازين سهميه‌هاي «مربي» و «رزمندگان» نيز معرفي شده‌اند.
بنابراين هر داوطلب بر اساس سهميه خود، آخرين رتبه معرفي شده به مصاحبه را در كارنامه خود مشاهده مي‌كند، بر اين اساس برآورد هر داوطلب از معرفي‌شدگان به مصاحبه مطابق با واقعيت نيست.
همچنين در رابطه با اعتراض داوطلبان به معرفي افراد به چهار دانشگاه به جاي سه دانشگاه، اين پاسخ دريافت شد كه با توجه به معرفي افراد در چند برابر ظرفيت وقتي رتبه‌هاي خوب به سه دانشگاه معرفي مي‌شوند ممكن است به دليل معرفي داوطلبان سهميه‌هاي مربي و رزمندگان تعدادي از آنها به مرحله دوم راه نيابند كه در واقع حق اين دسته از داوطلبان تضييع مي‌شود.
به عبارت ديگر اگر رتبه‌هاي خوب دانشگاه‌هايي را انتخاب كرده‌ باشند و هر كدام آنها به سه دانشگاه معرفي شوند ممكن است تعداد آنها با ظرفيت دانشگاه برابري كند و با توجه به معرفي ديگر سهميه‌ها تعدادي از اين رتبه‌هاي خوب حذف شوند. بنابراين براي اينكه عدالت آموزشي اجرا شود و حق كسي ضايع نشود تعداد دانشگاه‌ها به چهار دانشگاه افزايش يافته است تا داوطلبان شانس بيشتري داشته باشند.

اعتراض داوطلبان آزمون دكتري

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

اخبار روزنامه ها