احتمال تكميل ظرفيت آزمون دكتري در شهريور ماه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   06 تیر 1391-26 June 2012بازدید 5478
احتمال تكميل ظرفيت آزمون دكتري در شهريور ماهپرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:سرپرست سازمان سنجش آموزش کشور با تشريح ماوقع آزمون دكتري 91 و حواشي آن طي روزهاي اخير، گفت: دانشگاهها تا 15 مرداد فرصت دارند نتايج مصاحبه مجازين آزمون دكتري را به سازمان سنجش اعلام کنند و سازمان نيز اسامي بيش از 10 هزار و 182 پذيرفته شده نهايي آزمون دكتري را تا 20 شهريور اعلام خواهد كرد.

دكتر ابراهيم خدايي دومين آزمون نيمه‌متمركز دكتري فروردين 91 برگزار شد،‌ گفت: امسال ظرفيت پذيرش افزايش يافت و در نهايت 34 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از اين ميان 15 هزار و 973 نفر نفر براي مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي شدند.

وي با بيان اينكه 178 هزار نفر در آزمون دكتري ثبت نام كردند، گفت: از اين تعداد 153 هزار نفر در جلسه آزمون حاضر بودند، بر اين اساس پس از اعلام اسامي معرفي‌شدگان براي مصاحبه، فرايند مصاحبه از 2 تير آغاز شده و تا نيمه دوم مرداد نتايج مصاحبه به سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

وي با اشاره به اصلاحات دومين آزمون دکتري نيمه متمرکز و تغييرات اين آزمون نسبت به اولين آزمون دکتري نيمه متمرکز، افزود: کاهش تعداد معرفي شدگان به دانشگاه‌ها يكي از اين تغييرات بود، به گونه‌اي كه سال گذشته به دليل افزايش تعداد مجازين و معرفي‌شدگان آزمون دكتري به دانشگاه‌ها براي مصاحبه و غيرقابل پيش‌بيني بودن انتخاب معرفي‌شدگان، در نهايت به دليل وجود برخي اعنراضات، با تصميم شوراي عالي انقلاب فرهنگي 3500 ظرفيت جديد ايجاد شد.

وي با بيان اينكه امسال آزمون دكتري اصلاح شد و طي آن در فرايند پذيرش و اعلام معرفي‌شدگان براي مصاحبه به دانشگاه‌ها اصل عدالت رعايت شده است، تصريح كرد: در دفترچه ذكر شد كه پس از انتخاب رشته داوطلب با توجه به ظرفيت هر كد رشته محل دانشگاه‌ها، بر اساس اولويت كدرشته محل انتخابي و نمره علمي آزمون و ساير ضوابط مثل سهميه‌ها، از بالاترين نمره براي مصاحبه دعوت مي‌شوند اما برخي داوطلبان از اين مساله كه 50 درصد ظرفيت آزمون دكتري به سهميه ايثارگران و مربيان تعلق دارد، غافل بودند.

به گفته وي، امسال 10 هزار و 200 نفر ظرفيت كل دكتري دانشگاه‌ها، تعيين شده است، تصريح كرد:‌بنابراين با احتساب سهميه ايثارگران 5 هزار و 100 نفر سهميه آزاد است كه بنابراين با اعلام اسامي حدود 16 هزار داوطلب مجاز آزمون دكتري، بيش از 3 برابر اين ظرفيت براي مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي شدند.

وي با بيان اينكه با اين شيوه پذيرش امسال اصل عدالت رعايت شد، گفت:‌ اگر بعد از اعلام نتايج نهايي پذيرفته شدگان در شهريور ماه ظرفيت خالي وجود داشت، بر اساس رتبه و بالاترين نمره افراد جديدي براي مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي خواهند شد.

خدايي ادامه داد: سازمان سنجش در هيچ اطلاعيه رسما اعلام نکرده بود که سه برابر ظرفيت به دانشگاهها معرفي مي کند. و اينگونه استنباط مي‌شود كه سازمان 16 هزار داوطلب را به دانشگاه‌ها معرفي کرده است که اگر بر اساس ظرفيت 10 هزار نفر در نظر بگيريم ميزان 1.6 برابر ظرفيت مي‌شود. بر اين اساس با احتساب سهميه‌ها ميزان معرفي افراد به دانشگاه‌ها براي مصاحبه 3.1 برابر ظرفيت خواهد بود و با در نظر گرفتن رشته‌محل‌ها ميزان معرفي افراد بين 4 تا 11 برابر در هر رشته محل بوده است.

سرپرست سازمان سنجش در خاتمه با بيان اينكه در سيستم پذيرش امسال افراد داراي بالاترين رتبه را معرفي كرديم، تصريح كرد: کميسيون آموزش مجلس و معاونت آموزشي وزارت علوم نيز بر روش آزمون و فرآيند اجرايي آزمون صحه گذاشته و آن را تاييد کردند.تكميل ظرفيت آزمون دكتری

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

اخبار روزنامه ها