افزايش تسهيلات مالی دانشجويان دکتری و راه‌اندازی سامانه ملی پژوهانه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   02 دی 1391-22 December 2012بازدید 2126
افزايش تسهيلات مالی دانشجويان دکتری و راه‌اندازی سامانه ملی پژوهانه

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري از اعطاي پژوهانه به بيش از 13هزار دانشجوي دکتري خبر داد و گفت: به منظور جمع آوري اطلاعات اين دسته از دانشجويان اقدام به راه اندازي سامانه ملي پژوهانه کرده ايم.

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر نسرين سلطانخواه در نشست خبري امروز چهارشنبه با اشاره به تدوين آئين نامه اعطاي پژوهانه به دانشجويان دکتري افزود: بر اساس اين آئين نامه طي دو مرحله در نيمه اول و دوم سال پژوهانه اي به مبلغ 5 ميليون تومان به اين دانشجويان اعطا مي شود.

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري با بيان اينکه تاکنون طي شش مرحله پژوهانه به دانشجويان مشمول اعطا شده است، اظهار داشت: طي اين شش مرحله به 13 هزار و 960 نفر از دانشجويان دوره دکتري پژوهانه اعطا شده است که اين ميزان حدود 64 ميليارد تومان است.

وي با بيان اينکه آخرين مرحله اعطاي پژوهانه مرحله ششم در نيمه اول سال جاري بوده است، يادآور شد: در اين مرحله به دو هزار و 235 دانشجوي دکتري مبلغ هشت ميليارد و900 ميليون تومان پژوهانه اعطا شد.

وي با بيان اينکه اعتبارات اين پژوهانه تا دي ماه سال جاري به دانشگاه ها داده مي شود، گفت: از مجموع سيزده هزار و 968 دانشجوي دکتري واجد شرايط، شش هزار و 108 نفر از وزارت علوم و هفت هزار و 860 نفر از وزارت بهداشت بودند.

سلطانخواه همچنين تقاضا محور شدن پژوهش هاي دوره دکتري را از آثار اعطاي پژوهانه ذکر کرد و ادامه داد: با اعطاي اين پژوهانه موجب شده است که حداکثر ظرف 4 سال اين دسته از دانشجويان فارغ التحصيل شوند اين امر موجب ايجاد ظرفيت هاي جديد براي پذيرش دانشجويان دکتري مي شود.

راه اندازي سامانه ملي پژوهانه

رئيس بنياد ملي نخبگان از افتتاح سامانه ملي پژوهانه(سمپ) خبر داد و در اين باره توضيح داد: به موازات اعطاي پژوهانه براي اينکه اطلاعات کامل در اختيار باشد اقدام به راه اندازي سامانه ملي پژوهانه کرده ايم.

وي با اشاره به قابليتهاي اين سامانه اضافه کرد: ايجاد امکان دسترسي تمامي دانشجويان مشمول که از مزاياي پژوهانه بهره مند شده يا درشرف بهره مندي هستند به اطلاعات مربوط به خود شامل نام و نام خانوادگي، تاريخ شروع تحصيل درمقطع دکتري، تاريخ تصويب پيشنهاد رساله، عنوان پيشنهاد رساله، پرداخت اقساط پژوهانه و ديگر اطلاعات ضروري از قابليتهاي اين سامانه است که دانشجو با وارد کردن کد ملي خود و شماره دانشجويي مي تواند به اين اطلاعات دسترسي داشته باشد.

وي با بيان اينکه کارشناسان پژوهانه هر دانشگاه نيز مي توانند به اطلاعات پژوهانه مشمولان آن دانشگاه دسترسي داشته باشند، اضافه کرد: علاوه بر اين ايجاد امکان دسترسي کاربر معاونت متبوع کل اطلاعات مشمولان پژوهانه در وزاتخانه هاي علوم و بهداشت از ديگر قابليتهاي اين سامانه است.

آغاز وارد شدن اطلاعات مشمولان به سامانه سمپ

سلطانخواه با تاکيد بر اينکه وارد کردن اطلاعات در اين سامانه آغاز شده است، يادآور شد: در حال حاضر اين سامانه حاوي اطلاعات پژوهانه حدود 12 هزار دانشجوي مشمول است که در شش مرحله موفق به دريافت پژوهانه شده اند.

به گفته وي اطلاعات حدود 2 هزار دانشجو که از پژوهانه بهره مند شده اند به دليل کامل نبودن کد ملي آنها در سامانه وارد نشده است که با هماهنگي هاي به عمل آمده اطلاعات اين دسته از دانشجويان نيز وارد سامانه خواهد شد.

وي با تاکيد بر اينکه راه اندازي اين سامانه در فاز اول است، اظهار داشت: در فاز دوم قابليت دسترسي وزارتخانه هاي مربوط به کل اطلاعات پژوهانه دانشجويان تحت پوشش آن وزارتخانه و انواع مختلف گزارشگيري بر اساس دانشگاه، استان، جنسيت، وزارتخانه، منطقه حوزه هاي موضوعي رساله و نحوه پرداختها فراهم خواهد شد.

افزايش اعطاي پژوهانه

معاون علمي و فناروي رياست جمهوري از افزايش ميزان پژوهانه خبر داد و گفت: افزايش ميزان پژوهانه در دستور کار قرار دارد ضمن آنکه به دانشگاههايي که اقدام به پذيرش دانشجويان دکتري پژوهش محور مي کنند نيز مشمول اعطاي پژوهانه مي شوند.
افزايش تسهيلات مالی دانشجويان دکتری راه‌اندازی سامانه ملی پژوهانه

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

اعلام زمان مصاحبه متاخرین آزمون دکتری دانشگاه آزاد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

اخبار روزنامه ها