توسعه علمی کشور باید توسط بخش خصوصی شکل بگیرد و رشد صد در صدی رشته‌محل‌های دکترا طی سه سال

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دکتریارسال شده در   26 دی 1391-15 January 2013بازدید 1407


توسعه علمی کشور باید توسط بخش خصوصی شکل بگیرد و  رشد صد در صدی رشته‌محل‌های دکترا طی سه سالمعاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه توسعه علمی کشور باید توسط بخش خصوصی شکل بگیرد، گفت: شکل‌گیری جدی فناوری و فعالیت بخش خصوصی دو راهکار اساسی برای توسعه علمی کشور هستند.


پرتال دانشگاهی به نقل از   گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسین نادری‌منش معاون آموزشی وزارت علوم صبح امروز در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی زیست‌فناوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران گفت: چرخ علم و فناوری کشور باید توسط بخش خصوصی به گردش در بیاید.

وی افزود: دو قدم اصلی برای توسعه علم و فناوری شکل‌گیری جدی فناوری و فعالیت بیشتر بخش خصوصی است که نیاز به فرهنگ‌سازی تولید و زیرساخت‌های حقوقی، اقتصادی و تسهیلاتی دارد.

وی با تشریح وضعیت آموزشی کشور و مقایسه وضعیت کنونی با زمان پیش از انقلاب اسلامی، گفت: پیش از انقلاب کشور ما با جمعیت 35 میلیون نفر دارای 175هزار دانشجو در 200 مؤسسه آموزش عالی بود و دهه اول انقلاب نیز تمام توان نظام صرف دفاع مقدس شد. ولی در دو دهه اخیر ما به صورت جدی وارد بحث آموزش عالی شدیم که در حال حاضر با جمعیت بیش از 74میلیون نفر دارای بیش از 4میلیون دانشجو در کشور هستیم.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در حال حاضر هیچ شهر بالای 20هزار نفر جمعیت در کشور وجود ندارد که حداقل یک مؤسسه آموزش عالی نداشته باشد. حتی در نقطه صفر مرزی شمالی در منطقه آزاد ارس نیز سه مؤسسه آموزش عالی در کشور وجود دارد که این مسئله نشان‌دهنده این است که جمعیت دانشجویی ما با نگاه توزیع عادلانه شکل گرفته است.

وی گفت: دانشجویان دکترا در حال حاضر یک درصد کل دانشجویان کشور را تشکیل می‌دهند و 10 درصد دانشجویان ما نیز در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. در حال حاضر پروسه علمی ما در جهان بر اساس مقالات تولید شده رتبه شانزدهم و در جهان اسلام رتبه اول است.

نادری منش با بیان اینکه امروز مهمترین اقتدار ما اقتدار علمی است، گفت: ما در توانمندی صلح‌آمیز هسته‌ای نیز پیشتاز هستیم به طوری که دانشمندان هسته‌ای شهید ما تمام تحصیلات خود را در داخل کشور گذراندند.

نادری‌منش افزود: در حال حاضر نزدیک به 8هزار دانشجوی نسل دوم و سوم افغان نیز در ایران و با هزینه کشور ما تحصیل می‌کنند.

وی گفت: نزدیک به سه هزار دانشجو نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی کشور در زمینه زیست‌فناوری در بیش از 100مؤسسه مشغول به تحصیل هستند.

نادری‌منش با اشاره به رشد صد در صدی رشته‌محل‌های دکترا در کشور در سه سال گذشته عنوان کرد: در این مدت مجوز بیش از 1000رشته محل در مقطع دکترا ارائه شده است.

وی گفت: طرح توسعه آموزش و پرورش در رشته بیوتکنولوژی نیز مبتنی بر طرح کلی و نقشه راه بر اساس نقشه جامع علمی کشور در کمیته فناوری‌های نوین وزارت علوم بررسی می‌شود.


دکتری دکترا توسعه علمی کشور بخش خصوصی رشد درصدی رشته محل های دکترا

اعلام شرایط ثبت تقاضای وام ویژه دکتری

اعلام آخرین تغییرات رشته های امتحانی آزمون دکتری ۹۶

زمان برگزاری کنکور ۹۶ اعلام شد/ ثبت کنکور دکتری از ۱۶ آذر آغاز شد

تعیین تکلیف شیوه پذیرش دانشجوی دکتری دولتی و آزاد در آبان ماه اعلام میشود

شرایط پرداخت وام ویژه دکتری/ وام شامل شاغلان نمی‌شود

پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

فیلم های آموزشی کنکور ارشد و دکتری

اعلام آخرین تصمیمات ۲ وزارتخانه درباره رشته روانشناسی بالینی

امکان ثبت درخواست غایبان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دوره آمادگی کنکور دکتری 96 در خانه مدیریت با دکتر یگانه

اعلام نتایج آزمون دکتری گروه پزشکی / آغاز ثبت نام از ۱۷ مهرماه

جمعه – 7 آبان ماه : همایش رایگان موفقیت در کنکور دکتری مهندسی صنایع

10 تا 30 درصد تخفیف زمانی ویژه ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون دکتری- موسسه پژوهش

ثبت نام کلاس های آمادگی کنکور دکتری خانه مدیریت

گرایش های رشته دکتری مهندسی هسته ای حذف نشد

اخبار روزنامه ها